Dentální nit nepomáhá jenom zubům. její použití prospívá srdci i pohlavním orgánům

[no_pagination]

Dentální nit byla vynalezena na počátku 18. století zubařem z New Orleans jménem Levi Spear Parmly, který věřil, že odstraněním materiálu zachyceného mezi dásněmi můžeme odstranit pravý důvod ústních onemocnění.

Dnes je zubní nit standard

Přestože užívání zubní nitě jako součásti denní zubní hygieny se neujalo do 50. let 20. století, dnes je používání dentální nitě každý den doporučováno všemi zubaři jako prevence onemocnění dásní a zubů.

Navzdory silně popularizovanému výzkumu Associated Press, který zjistil, že existující literatura o dentálních nitích je nekvalitní a možná i tendenční (studie byly obvykle financovány továrnami na dentální nitě), i skeptici mohou souhlasit, že přestože metody studií byly chybné, užívání dentální nitě je důležitou součástí dobré péče o chrup.

Čtěte také: Co způsobuje zápach při plynatosti a jak zastavit nadýmání

Hledáme si k ní cestu

Průzkum provedený American Dental Association zjistil, že jen čtyři z deseti Američanů používají dentální nit každý den a 20 % nikdy. Ale čištění zubní nití s sebou nese hned několik výhod, které jdou dál než jen k dentální hygieně. Od zdravého srdce přes dosažení zdravé hmotnosti až k Vašemu výkonu v ložnici, a tak dále.

V tomto článku ukážeme, proč byste měli začít používat zubní nit častěji, a také tři ekologické možnosti, jak minimalizovat dopad Vašeho nového hygienického návyku na životní prostředí.

7 výhod používání zubní nitě!

  1. Prevence onemocnění srdce a cév

Paradontóza je definována jako vážná infekce dásní, která poškozuje měkké tkáně i kosti. Projevuje se otokem, citlivostí a červenou barvou dásní, které také snadno začnou krvácet. Může způsobit až ustoupení dásní, ztrátu zubů a mezery mezi nimi.

Nemoc začíná když plak – vrstva bakterií, vzniklá reakcí normálních ústních bakterií se zbytky jídla – naroste a změní se v zubní kámen. Když plak a zubní kámen pokryjí zub, vede to k zánětu dásní. Pokud zůstane tento stav neléčený, vytvoří chronický zánět mezi zuby a dásněmi váčky, naplněné plakem, zubním kamenem a bakteriemi.

Souvislost mezi špatnou zubní hygienou a kardivaskulárním onemocněním byla poprvé sledována v chorvatské studii, publikované v roce 1988, která zkoumala stav zubů u pacientů, kteří utrpěli infarkt. Od té doby výzkumníci prozkooumali spojení mezi onemocněním zubů a dásní a srdečními příhodami. Zjistili, že dva typy bakterií, které žijí v ústech, mohou vstoupit do krevního oběhu a napadnout cévy, které se zužují kvůli narůstání vrstvy plaku. Analýza existující odborné literatury v roce 2007 zjistila, že lidé, kteří trpěli onemocněním zubů, měli dvojnásobné riziko onemocnění srdce.

Dobrá zpráva je, že onemocnění zubů a dásní se dá předcházet prevencí. Čistěte si zuby nití každý den před čištěním kartáčkem, a kartáčkem alespoň dvakrát denně. Také odstranění zubního kamene Vaším zubním lékařem jednou až dvakrát do roka jej pomůže udržet pod kontrolou.

  1. Prevence onemocnění ženských pohlavních orgánů

Ženy zažívají hormonální změny celý život, v pubertě, při menstruaci, v těhotenství a v menopauze. A ukazuje se, že změny hladiny hormonů během těchto období mají dopad na ústní bakterie, což ovlivňuje i celkové zdraví.

Studie, publikovaná v roce 2012, prozkoumala 61 článků, aby zjistila, jestli ženské hormony souvisí s onemocněním dásní. Zjistili, že hormonální změny u žen mění také ústní flóru a povolují bakteriím růst, vstoupit do krevního řečiště a komplikovat těhotenství nebo některé nemoci jako osteoporózu. Onemocnění dásní, spojené s hormony, může způsobit předčasný porod, úbytek kostí, nebo dokonce smrt plodu.

Je potřeba další výzkum, ale autoři studie doporučují ženám zvláště dobrou péči o zuby pomocí kartáčku a zubní nitě k prevenci popsaných zdravotních problémů.

  1. Prevence přibírání na váze

Přestože spojování onemocnění dásní a obezity se zdá být podivné, souvislost mezi paradontózou a BMI byla potvrzena analýzou 70 studií z celého světa. Jejich autoři zjistili, že lidé s nemocným chrupem mají větší sklony k obezitě.

Společný jmenovatel mezi váhou a nemocí dásní se zdá být zánět. Ačkoli výzkumníci nebyli schopni ověřit, že onemocnění dásní vede k obezitě nebo že obezita vede k onemocnění dásní, vztah mezi těmito zdravotními problémy může být obousměrná. Chronický zánět způsobuje oxidační stres a tvorbu cytokinů, faktory, které by mohly přispět ke vzniku obou stavů.

Byl také popsán vztah mezi PD a metabolickým syndromem, který je definován jako souhra několika stavů: vysoký krevní tlak, vysoká hladina krevního cukru, obezita kolem břicha a vysoký cholesterol.

  1. Úprava hladiny cukrů v krvi u diabetiků

Výskyt onemocnění dásní u diabetických pacientů se odhaduje na dvojnásobné až trojnásobné ve srovnání se zbytkem populace. Stejně jako u obezity se zdá, že existuje obousměrný vztah mezi chronickou paradontózkou a přebytkem glukózy v krevním řečišti.

Ukázalo se, že podle metaanalýzy stávající vědecké literatury má udržování dobré ústní hygieny pozitivní vliv na kontrolu glykemie u pacientů s diabetem typu 2. Léčba podkožního onemocnění dásní u diabetických pacientů snížila jejich hladinu A1C a zlepšila metabolismus glukózy. Tyto účinky trvaly nejméně tři měsíce po počáteční léčbě.

  1. Zmírnění poruchy erekce

Porucha erekce (ED), definovaná jako neschopnost udržovat erekci pro provedení pohlavního styku, může být způsobena psychickými faktory, jako je stres a deprese, stejně jako zdravotními komplikacemi, jako je metabolický syndrom, srdeční onemocnění a zanesené tepny.

Stejně jako onemocnění dásní a ústní plak byly spojeny s kardiovaskulární chorobou a příznaky metabolického syndromu, zdá se, že onemocnění dásní a zubů je mnohem častější u mužů, kteří se potýkají s ED. Studie v roce 2011 zahrnovala 70 pacientů s diagnózou ED; výzkumníci zjistili, že nejvážnější případy ED měly největší podíl onemocnění dásní. Například u 11 pacientů ve studii s těžkým ED, 81% z nich mělo i chronickou paradontózu.

Předpokládá se, že onemocnění dásní může způsobit ED vlivem vytváření plaku v tepnách, které mají zajistit penilní krevní tok.

  1. Zmírnění revmatické artritidy

Jako další onemocnění hluboce zakořeněné v chronickém zánětu dásní, revmatoidní artritida způsobuje, že klouby jsou ztuhlé, opuchlé a slabé. Toto onemocnění podle studie publikované v roce 2008 také úzce souvisí s PD. U pacientů s revmatoidní artritidou byla ve srovnání s kontrolní skupinou více než 8krát vyšší pravděpodobnost parodontózy.

  1. Ochrana před nákazou

Pneumonie, bronchitida a další respirační onemocnění jsou způsobena bakteriálními a virovými infekcemi plic. Ačkoli je velmi časté, zvláště během chladné a chřipkové sezóny, infekce plic jsou minimálně nepříjemné. Symptomy zahrnují bolest na hrudi, kašel, dušnost a horečku nebo zimnici.

Lidé, kteří trpí plicní infekcí, mají s větší pravděpodobností špatnou ústní hygienu, jak říká studie zveřejněná v roce 2011. V porovnání s 100 případy pacientů hospitalizovaných s onemocněním dýchacích cest se 100 zdravými dobrovolníky výzkumníci zjistili, že druhy bakterií kolonizující ústa při onemocnění dásní mohou napadnout dýchací cesty a zhoršují příznaky pneumonie a bronchitidy. I když parodontóza nezpůsobuje plicní infekci, zvyšuje riziko takové nemoci 7krát.

Jak si zvolit ekologickou zubní nit, která nezničí planetu?

První zubní nitě byly vyráběny z voskovaného hedvábí. Časem se výrobci nití posunuli k použití nylonu, protože byly trvanlivé a mohly by být vyráběny v různých délkách s konzistentním průměrem. Ale nylon není recyklovatelný. Většina značek s velkým jménem je potažena polytetrafluorethylenem (PTFE) – známým také jako teflon – a tak plynule klouže po zubu. PTFE je syntetická chemická látka, která může být během výrobního procesu kontaminována kyselinou perfluoroktanovou (PFOA) – jinou perfluorovanou chemikálií, která přetrvává a je toxická pro člověka i zvířata.

Existují lepší možnosti zubních nití, které jsou pro vás a planetu zdravější.

3 varianty ekologických zubních nití!

Dental Lace

Vyrobené ze 100% hedvábí, Dental Lace má opětovně plnitelné cívky, takže můžete znovu a znovu použít obal ze skla a nerezové oceli – a zabránit tomu, aby obvyklé plastové obaly od nití skončily na skládce.

Le Négri Natural Silk Dental Floss

Přírodní hedvábná niť pokrytá včelím voskem, Le Négri je zabalena do opakovaně použitelného plechového pouzdra a vlákno prochází otvorem nahoře.

Woobamboo Eco-Awesome Floss

Nabízí biologickou odbouratelnost hedvábné nitě v plastových obalech na bázi obnovitelných rostlin. Společnost Woobamboo vyloučila potřebu vyhazovat dávkovače niti.

Používáte zubní nit pravidelně? Jaké s tím máte zkušenosti? Dokážete si představit život bez ní? Podělte se o své názory a zkušenosti s námi a s ostatními níže v komentářích!

Zdroj fotografií: freepik.com