David Hampl
27 září, 2017

Zdravotní problémy lze snadno identifikovat podle našeho vzhledu a naše kůže je jedním z hlavních indikátorů. To je důvod, proč je tak důležité mít na paměti signály, které naše kůže může vysílat.

My jsem se pro Vás rozhodli sestavit seznam nejběžnějších kožních problémů, které se mohou objevit, pokud se ve Vašem těle odehrává něco nezdravého.

Tmavé skvrny

[hana-code-insert name='google' /]Tmavé skvrny, které se náhle objevily na kůži, mohou být příznakem adrenální nedostatečnosti nebo Addisonovy nemoci.

Lidé s touto chorobou mohou cítit bolest ve svalech a kloubech, a ztratit chuť k jídlu. Takovíto lidé mají zpravidla nízký krevní tlak a nízkou hladinu cukru v krvi. Všechny tyto příznaky mohou být velmi nebezpečné. Pokud je máte, okamžitě se poraďte s lékařem.

Bílé skvrny

Onemocnění, kdy kůže ztrácí pigmentaci, se nazývá vitiligo. Vyvíjí se, když buňky nazývané melanocyty zabíjí imunitní systém těla, což způsobuje, že oblast kůže se mění na bílou, protože buňky již neprodukují pigment.

Vitiligo může být důsledkem adrenální insuficience. V takovémto případě je lepší, abyste si udělali schůzku s endokrinologem nebo dermatologem.

Vyrážky

Jakékoli náhlé vyrážky na pokožce ukazují, že je v těle něco špatně. Mohla by to být alergie na potraviny, domácí chemikálie, léky, nebo dokonce nakažlivé onemocnění, například kuřecí neštovice.

V každém případě je lepší obrátit se na lékaře, protože alergické reakce mohou vést k velmi závažným následkům, jako je Stevensův-Johnsonův syndrom, nebo Lyellův syndrom. Kuřecí neštovice můžou na druhé straně způsobit komplikace, zejména u dospělých.

Edémy

Pokud máte každý den edémy, stojí za to potkat se s endokrinologem, protože tyto tzv. edémy mohou být známkou hypotyreózy.

Tento stav může nastat, když štítná žláza nevytváří dostatečné množství hormonů. Následující příznaky mohou doprovázet toto onemocnění: suchá kůže, edémy obličeje a končetin, vypadávání vlasů, křehké nehty a přírůstek hmotnosti. Pokud je máte, okamžitě navštivte lékaře.

Velký počet nových pih

Existuje mnoho důvodů, proč se na kůži objevují pihy. Základním je dědičnost. Pokud mají Vaši rodiče velká mateřská znaménka, můžete je také mít. Dalším důvodem může být buď nadměrná expozice ultrafialovým zářením, nebo hormonální nerovnováha.

Ve většině případů jsou pihy neškodné. Pokud však jejich počet rychle narůstá, jsou bolestivé, nebo se mění v barvě a velikosti, je to důvod, proč navštívit lékaře.

Akné

Existuje mnoho důvodů pro akné: příliš mastná pokožka, hormonální nerovnováha, nebo problémy s trávením.

Akné je vždy důsledkem. Samozřejmě je nutné zajistit správnou péči o pleť. Chcete-li se ho zbavit, musíte nejdříve najít důvod. A to může udělat pouze odborník.

Odlupování

Důvodem pro odlupování může být nedostatek vitamínů, hormonální nerovnováha, alergická reakce, seboroická dermatitida, psoriáza a několik dalších onemocnění.

Pokud je odlupování intenzivní a doprovázeno dalšími příznaky, může to být známka závažné nemoci. Ale i kdyby tomu tak nebylo, stojí za to navštívit lékaře.

Nadměrné pocení

[hana-code-insert name='Dole' /]Pokud jste uvnitř dobře větraného prostoru s optimální teplotou a nejste nervózní, neměli byste se potit, jako kdybyste zrovna uběhli maraton.

Příčinou nadměrného pocení může být toxická difúzní struma, Gravesova choroba, či autoimunitní onemocnění, které postihují štítnou žlázu. V důsledku toho se kůže stává tenčí a neustále svědí. Pokud se Vám něco podobného stane, co nejdříve navštivte lékaře.

Sdílejte článek