Toto je 9 věcí, které byste neměli dítěti nikdy zakazovat!

Děti mají právo objevovat svět. Pokud uhasíte jejich zvědavost, nikdy se nebudou o společnost zajímat …

„Nedělej, nesmíš, nech to, spadneš …“ Od dětství dostáváme od rodičů plnou náruč zákazů. A tak, plníc je, zapomínáme objevovat svět. Dítě má však právo být dítětem. Není to malý dospělý, ale dítě. Některými zákazy jim však dokážeme velmi ublížit, protože bráníme jejich přirozenému rozvoji. Čemu bychom se tedy měli určitě vyvarovat?

Všichni chceme z našich dětí (i těch hypotetických, které si zatím plavou v éteru) vychovat spokojeného člověka. Úmysl tedy máme všichni stejní, jen někdy jdeme velkou oklikou. Nezapomínejme, že i děti mají svá práva. Těchto 9 věcí bychom jim tedy rozhodně zakazovat neměli.

Čtěte také: Pouze pár lidí dokáže na tomto obrázku najít všechny kočky, kolik jich vidíte vy? Zde je řešení

1. Právo na otázky

Toto je jedna z nejdůležitějších věcí. Děti, které se přestanou ptát, se přestanou zajímat. A nezájem vede k pasivitě. Takové dítě, když vyroste, se nebude vůbec zajímat o okolní dění. Stane se poslušným pěšákem, který se dá snadno zmanipulovat. Víme, že je někdy dost otravné odpovídat na otázky, které jsou často zřejmé pro nás, dospělé. Ale pro dítě je svět hotovým zázrakem, který stojí za to prozkoumat. Zároveň jim ukazujeme, že máme o ně vážný zájem a tím si vytváříme pouto.

[hana-code-insert name=’google‘ /]2. Právo na pláč

Malé děti prožívají všechno mnohem intenzivněji než dospělí. Nebraňte svému dítěti plakat. Je to jejich způsob komunikace. Spíše se snažte pochopit, proč pláčou a pomozte jim vypořádat se s příčinou.

3. Dítě má právo být chamtivé

Pokud Vás zaráží toto tvrzení, položíme Vám jednu otázku. Půjčíte svůj telefon neznámému člověku? Nebo mu dáte klíče od bytu? I dítě má právo naložit se svým majetkem podle uvážení. I když jde pro nás jen o obyčejnou lopatku.

4. Právo říci „ne“

V našich končinách se bohužel „ne“ u dítěte nebere tak vážně, jak by se mělo. Nerespektujeme ho, bereme to jako odmlouvání. A tak ho nutíme do situací, které jsou mu krajně nepříjemné. Například políbit nesympatickou tetičku.

5. Právo být hluční

Pokud dítě křičí a skáče, je to v pořádku. Snad nečekáte, že v parku bude sedět na lavičce, houpajíc nohama? Křičet a skákat je zdravé. Tiché a zamlklá dítě je varovný signál, že něco není v pořádku.

[hana-code-insert name=’google‘ /]6. Právo na strach

Malé děti se mohou bát lékaře či nesympatický příbuzných. Možná se budete divit, ale je to v pořádku. Strach není hanba. Zkuste proto co nejvíce mluvit o pocitech dítěte.

7. Právo na tajemství

I Vy se toužíte dozvědět, co se ukrývá v dceřiným deníku? Tak se zhluboka nadechněte a zapomeňte na to, že byste ho kdy otevřeli. I kdybyste chtěli skrýt svou zvědavost za zájem o dítě. Každý tvor na planetě má právo na tajemství. Dítě není výjimkou.

8. Právo na negativní pocity

Všichni jednou za čas „vypění“. Pokud je toho na dítě příliš, také má právo na negativní pocity. Neznamená to však, že jsou špatné. Zkuste se však ptát na to, jak se cítilo, když jím cloumaly negativní emoce.

9. Právo na chyby

Ani Vy jste hned po narození neuměli malou násobilku. Život je proces učení, který je doprovázen sérií pokusů a omylů. U dítěte to však platí dvojnásob, že bez chyb se nikdy nedopracuje k výsledku. Proto nezapomínejte na trpělivost.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Dítě je plnohodnotná bytost, a proto je jeho emoce netřeba brát na lehkou váhu. Nepotřebuje milion hraček. Vše, co potřebuje, je Vaše pozornost. Proto alespoň na chvilku odložte telefon a jděte si s ním hrát!