Oteklé a unavené nohy, zejména pak v létě, trápí mnoho z nás. Ve skutečnosti je jedno, jestli je člověk zdravý, nemá problémy s tlakem ani s cukrovkou. Otoky nohou totiž často vznikají „pouze“ v důsledku vysokých teplot, kterým jsme právě během léta často vystaveni. Jak tomu tedy účinně zabránit tomu, abychom se po ulicích nepohybovali jako matky slonice?
Nohy často zanedbáváme
Je třeba si upřímně říci, že obecně moc pozornosti svým nohám nevěnujeme, neboť to nepovažujeme za důležité. To je ale často pouze do té chvíle, než přestanou sloužit tak, jak jsme zvyklí. Od neupravených chodidel, popraskaných pat až po otoky a neoholená lýtka, to vše jsme schopné dopustit. Je samozřejmě jasné, že s přibývajícím věkem, dětmi a starostmi je na takové procedury stále méně času. No i tak je třeba si uvědomit, že pokud chceme vypadat žensky a přitažlivě, pak jsou upravené nohy a chodidla vskutku základem! Přinejmenším v letních měsících, kdy nohy odhalujeme.
Jak na otoky?
Výběr těchto pěti cvičení z Vás udělá odborníka na odstraňování otoků. Díky nim Vás už totiž otoky kotníků a lýtek tak snadno nepotkají, a Vy se tak budete moci těšit ze sukní i po horkém letním dni stráveném venku na nohách. Chce to jen čas a trpělivost, tak jako u všeho.
Cvičení na podlaze
Postavte se na rovnou podlahu, prsty pokrčte pod sebe a zůstaňte v takové pozici 5 sekund. Potom prsty narovnejte a celé cvičení opakujte 20x. Nohy se Vám prokrví a zapomenou na znecitlivění v důsledku tepla.
Chůze po špičkách
Choďte po domě po špičkách. Projděte se třeba z koupelny do kuchyně po špičkách tak, abyste došlapovali přímo na špičky přibližně 20 sekund. Pak se minutku pohybujte normálně a potom opět přibližně na půl minuty stoupejte na špičky. Opakujte kolikrát chcete. Posílíte tím totiž vazy a svaly na nohou, v důsledku čehož Vám kotníky nebudou otékat.
Využijte podložku
Na třetí cvičení si pořiďte podložku. Lehněte si na záda a jednu nohu zvedněte a narovnejte, abyste vytvořili pravý úhel, případně něco, co se mu bude co nejvíce podobat. Druhou nohu nechte na podložce, ideálně ve vodorovné poloze bez skrčeného kolene. Zvednutou nohou začněte dělat kroužky ve směru hodinových ručiček. Dělejte je zhruba 10 sekund, pak nohu pokrčte v koleni a kružte kolenem. Nakonec nohu nechte nad podložkou a točte pouze chodidlem. Nohu položte a vyměňte. Opakujte každou část 10x. Zlepší se Vám pohyblivost kolenního a kyčelního kloubu, což zabraňuje ukládání solí, které mají také často na svědomí naše „sloní tlapky“.
Spojte palce u nohou
Sedněte si a chodidla dejte k sobě. Oba palce pak spojte úzkou a pevnou gumičkou na vlasy. Začněte táhnout nohy do stran směrem od sebe a opakujte asi 30x. Táhněte co nejvíce. Chodidlo se posílí, zapracujete na svízelném kotníku a otoky zmizí. Klidně to můžete dělat kdykoliv během práce za stolem.
Masírujte nohy míčkem
Toto cvičení, podobně jako předešlé, můžete provádět během jakékoli činnosti, při níž sedíte. Vyzujte se a pod chodidlo si dejte tenisový míček. Chodidlem ho kutálejte, jako byste po něm bruslila. Pokud chcete, můžete to dělat s dvěma tenisovými míčky najednou. Cvik provádějte alespoň 5 minut denně. Nohy si tak dokonale promasírujete a prokrvíte.
Pomůže i lázeň
V neposlední řadě však nezapomínejte na pravidelnou lázeň, v letních měsících však ideálně ve vlažné až jemně studené vodě. Dopřejte si éterické oleje, které Vám mimo jiné kůži změkčí a provoní, což je zvláště potřebné v letních měsících, kdy jsou chodidla a paty vystaveny přímému kontaktu se zemí, a tedy i prachem či jednoduše špínou z ulic.
Zdroj fotografií: pixabay.com