Držíte v rukou poslední vyúčtování ze energie a nestačíte se divit: dodavatel zvýšil ceny a vás tak čeká zaplacení mnohem vyšší částky, nežli se kterou jste počítali. Nejednomu z nás se podařilo uzavřít smlouvu, která se pro nás ukázala jako nevýhodná. Proto byste měli vědět, jak odstoupit od smlouvy v případě, kdy dodavatel zvýší ceny za poskytované energie.
Jak odstoupit od smlouvy, kterou jste uzavřeli na dobu neurčitou? Je to vůbec možné? A nebudete nuceni platit nekřesťansky vysoké sankce? Dobrou zprávou je, že odstoupit od smlouvy lze a to i bez nutnosti cokoli platit.
Kdy máte právo odstoupit od smlouvy?
Od uzavřené smlouvy můžete odstoupit v případě, kdy dojde ze strany dodavatele ke změně smluvních podmínek. Do této kategorie se řadí i zvýšení cen za energie. Zákon má v tomto případě jasno:
„Pokud dojde ke změně smluvních podmínek, má uživatel právo na to, aby odstoupil od smlouvy bez jakékoli sankce. Týká se to i zvýšení neregulované části ceny za dodávku elektřiny nebo plynu.“
Zákon zároveň dodává, že odstoupení od smlouvy není možné v případě, kdy naopak dojde ke snížení ceny za energie nebo pokud dojde ke zvýšení regulované části ceny za energie – což je cena, kterou nemá dodavatel šanci ovlivnit, protože je určena každoročním rozhodnutím Energetického regulačního úřadu.
Jak odstoupit od smlouvy v určité lhůtě
Nešvarem smluv sjednaných na dobu určitou je, že od nich nelze odstoupit, pokud tedy uživatel nezaplatí tučnou sankci, která se může vyšplhat až na několik tisíc korun. Od smlouvy můžete odstoupit pouze v určité lhůtě, která je dána tím, jakým způsobem vám dodavatel energie oznámí změnu podmínek.
Informuje-li vás o změně individuálně podle dohody, například poštou, emailem nebo SMS zprávou a to nejpozději 30 dní před účinností změny, pak máte možnost odstoupit od smlouvy nejpozději desátý den před účinností změny. O tomto právu vás musí dodavatel informovat.