Dodavatel zvýšil ceny za energie? Poradíme, jak odstoupit od smlouvy, která je pro vás nevýhodná -
Menu

Dodavatel zvýšil ceny za energie? Poradíme, jak odstoupit od smlouvy, která je pro vás nevýhodná

Držíte v rukou poslední vyúčtování ze energie a nestačíte se divit: dodavatel zvýšil ceny a vás tak čeká zaplacení mnohem vyšší částky, nežli se kterou jste počítali. Nejednomu z nás se podařilo uzavřít smlouvu, která se pro nás ukázala jako nevýhodná. Proto byste měli vědět, jak odstoupit od smlouvy v případě, kdy dodavatel zvýší ceny za poskytované energie.

Jak odstoupit od smlouvy, kterou jste uzavřeli na dobu neurčitou? Je to vůbec možné? A nebudete nuceni platit nekřesťansky vysoké sankce? Dobrou zprávou je, že odstoupit od smlouvy lze a to i bez nutnosti cokoli platit.

Kdy máte právo odstoupit od smlouvy?

Od uzavřené smlouvy můžete odstoupit v případě, kdy dojde ze strany dodavatele ke změně smluvních podmínek. Do této kategorie se řadí i zvýšení cen za energie. Zákon má v tomto případě jasno:

„Pokud dojde ke změně smluvních podmínek, má uživatel právo na to, aby odstoupil od smlouvy bez jakékoli sankce. Týká se to i zvýšení neregulované části ceny za dodávku elektřiny nebo plynu.“

Zákon zároveň dodává, že odstoupení od smlouvy není možné v případě, kdy naopak dojde ke snížení ceny za energie nebo pokud dojde ke zvýšení regulované části ceny za energie – což je cena, kterou nemá dodavatel šanci ovlivnit, protože je určena každoročním rozhodnutím Energetického regulačního úřadu.

Jak odstoupit od smlouvy v určité lhůtě

Nešvarem smluv sjednaných na dobu určitou je, že od nich nelze odstoupit, pokud tedy uživatel nezaplatí tučnou sankci, která se může vyšplhat až na několik tisíc korun. Od smlouvy můžete odstoupit pouze v určité lhůtě, která je dána tím, jakým způsobem vám dodavatel energie oznámí změnu podmínek.

Informuje-li vás o změně individuálně podle dohody, například poštou, emailem nebo SMS zprávou a to nejpozději 30 dní před účinností změny, pak máte možnost odstoupit od smlouvy nejpozději desátý den před účinností změny. O tomto právu vás musí dodavatel informovat.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZE ŽIVOTA

Budete překvapeni tím, jakým způsobem sešili pacientovi ránu v jedné…

Úroveň zdravotnictví je jednou z často diskutovaných otázek nejen v České republice, ale také u našich sousedů na Slovensku. Lidé samozřejmě chtějí…
ZE ŽIVOTA

Majitel tohoto pejska se zachoval opravdu hrůzně. Co udělal? Z…

Kamery jsou dnes téměř na každém kroku a neustále kontrolují náš pohyb. Jsou lidé, kterým to oprávněně vadí, neboť mají…
ZE ŽIVOTA

Tohle snad ani nemohou být normální lidé. Co udělali? Měli…

Někteří lidé jsou opravdové zrůdy. Jinak se to ani nedá napsat, jelikož pokud se někdo zbaví svého psa tím nejhorším…
ZE ŽIVOTA

To, že se tento pejsek vrátil opět do normálního života…

Majitel tohoto psa by si zasloužil minimálně stejné utrpení. To proto, že se o něho již nechtěl starat a místo…
ZE ŽIVOTA

Zvířata ukazují, že jsou lepší než lidé. Dokazují to tito…

Jsou lidé, kteří by neměli mít domácího mazlíčka. To proto, že se o něho nechtějí starat a když je omrzí,…
ZE ŽIVOTA

Tento pes byl vyhublý na kost a zcela bez síly.…

Toulaví psi jsou velkým problémem v mnoha zemích. Hlavně potom ve větších městech,  kde hledají útočiště a potravu. Jedním z příkladů mohou…