Tento orgán je jedním z nejdůležitějších v lidském těle. Nejenom, že ho většina lidí ani nezná. Mnoho z vás jistě neví, jaké potraviny je třeba jíst, aby fungoval správně. Zjistěte, co prospívá štítné žláze

Důležitých orgánů máme v našem těle spoustu. Jistě vás na prvním místě napadne třeba srdce nebo mozek, ale neméně důležitá je i štítná žláza. A poznáte to právě tehdy, když přestane správně fungovat. Jedná se o malý orgán, který je umístěný na krku pod ohryzkem a má tvar jakoby malého motýla.

Reklama

Poruchy štítné žlázy

V případě, že naše štítná žláza pracuje málo, hovoříme o hypotyreóze. Projevuje se sníženou teplotou, chladnými končetinami, sníženou energetickou úrovní, zpomaleným metabolismem a spalováním kalorií, z čehož mohou vyplývat potíže s udržením zdravé hmotnosti. Na druhé straně, pokud štítná žláza pracuje až příliš, hovoříme o zvýšené funkci štítné žlázy anebo o hypertyreóze. Při ní štítná žláza produkuje nadbytek hormonů, což se projeví zvýšenou tělesnou teplotou, hubnutím a mohou se vyskytnou i projevy jako bušení srdce a návaly horka.

Onemocnění štítné žlázy je zapříčiněno nejčastěji autoimunitním zánětem, tedy neinfekčním zánětem způsobeným potížemi s imunitním systéme samotným. V takovém případě imunitní systém špatně reaguje na něco v krvi a začne na obranu vytvářet protilátky, a ty následně napadnou štítnou žlázu a zapříčiní tak její špatnou funkci.

Ve většině případů je v dnešní době diagnostikována spíše snížená funkce štítné žlázy. Pokud některé z následujících příznaků u sebe registrujete, je vhodné navštívit lékaře a informovat ho o tom. Ten pak případně může diagnostikovat hypotyreózu a stanovit vhodnou léčbu.

Reklama
  • Deprese
  • Suché vlasy a pokožka
  • Únava
  • Přibírání
  • Výkyvy nálad
  • Zimomřivost

Dalšími příčinami onemocnění mohou být genetické faktory, hormonální poruchy, chirurgické zákroky, ozařování nebo užívání některých léků. Při onemocnění dochází k nebolestivému zvětšení štítné žlázy, které se nazývá struma. Ta po vyléčení nemoci zmizí, nebo je operována. Zvětšení ale zaznamenáte až v pokročilejších stádiích choroby, a proto není vhodné myslet si, že jste zdraví jen proto, že strumu nemáte.

Kromě léčby od lékaře, je vhodné snažit se podpořit funkci štítné žlázy i přírodně. Těmito postupy to můžete zvládnout i sami a uzdravit se rychleji a cítit se lépe.

Podpořte štítnou žlázu

Ke správné funkci štítné žlázy je nutné mít v těle dostatek selenu. Doporučuje se užívat přibližně 200 mg selenu denně. Tuto dávku obsahují už jen tři para ořechy, ale pomoci si můžete i prostřednictvím potravinových doplňků. Podobně důležitý je i zinek. Vědci potvrdili, že čtyřměsíční kúra s 26,4 mg zinku denně významně zlepšuje funkce štítné žlázy a produkci hormonů. Zinek je ideální konzumovat v kombinaci s mědí, a to opět zdárně zvládnete i díky potravinovým doplňkům.

Dobře známým prvek pro správnou činnost štítné žlázy je jód. Je to nesmírně důležitý prvek, který ale v naší stravě často zcela chybí. Právě on je častou příčinu toho, že se problémy se štítnou žlázou objeví. Doporučuje se konzumovat okolo 150 mg jódu denně. Existuje řada zdrojů jódu – mořské řasy, vajíčka, ryby a mléčné výrobky. Pokud jíte těchto potravin dostatek, pak již doplňky stravy nepotřebujete. Pokud ale některé z uvedených potravin nejíte nebo nesmíte jíst, pak si dopřejte doplňky stravy obsahující alespoň 50-100 mg jódu denně.

Pro udržení dobré kondice štítné žlázy je nutné zabezpečit přísun vitamínu C a E a vitamínu skupiny B. Ty pomáhají při léčbě obou variant onemocnění štítné žlázy a výrazně se podílí na obnově hormonální rovnováhy a bezchybného fungování imunitního systému.

Jak probíhá diagnostika

V případě byť i sebemenších pochybností je vhodné okamžitě navštívit lékaře. Není radno konzultaci odkládat, jelikož dlouhodobé problémy se štítnou žlázou a související hormonální nerovnováha může v těle nadělat pěknou paseku. Výše zmíněné příznaky se shodují i s jinými nemocemi, takže se v žádném případ nemusí jednat nutně o potíže se štítnou žlázou, ale tak jako tak je dobré odhalit příčinu. Lékař provede diagnostiku na základě rozhovoru s pacientem a také tělesného vyšetření. Pokud uzná za vhodné, provede test krve, který potvrdí nebo vyloučí případné problémy se štítnou žlázou. V případě, že se onemocnění potvrdí, je pacient odeslán za endokrinologem. Tento specialista je pak schopen navrhnout vhodnou léčbu a umožnit pacientovi zbavit se nepříjemných příznaků.

Existují v podstatě tři možnosti léčby. Za prvé se jedná o podávání léků. Poté jde o léčbu radiojódem, anebo pak operace. To, jaká léčba bude vhodná zrovna ve vašem případě, posoudí pouze lékař. Léčba radiojódem je samozřejmě méně invazivní metodou než operace, ale někdy ji nelze z mnoha různých důvodů použít. Operace vždy představuje velký zásah do organismu a vždy může mít i jiné vedlejší účinky. To ale platí obecně pro každý zákrok a není vhodné operaci odmítat jen ze strachu. Někdy jednoduše jiné řešení není možné.

Reklama