Tento orgán je jedním z nejdůležitějších v lidském těle. Nejenom, že ho většina lidí ani nezná. Mnoho z vás jistě neví, jaké potraviny je třeba jíst, aby fungoval správně. Zjistěte, co prospívá štítné žláze -
Menu

Tento orgán je jedním z nejdůležitějších v lidském těle. Nejenom, že ho většina lidí ani nezná. Mnoho z vás jistě neví, jaké potraviny je třeba jíst, aby fungoval správně. Zjistěte, co prospívá štítné žláze

Důležitých orgánů máme v našem těle spoustu. Jistě vás na prvním místě napadne třeba srdce nebo mozek, ale neméně důležitá je i štítná žláza. A poznáte to právě tehdy, když přestane správně fungovat. Jedná se o malý orgán, který je umístěný na krku pod ohryzkem a má tvar jakoby malého motýla.

Poruchy štítné žlázy

V případě, že naše štítná žláza pracuje málo, hovoříme o hypotyreóze. Projevuje se sníženou teplotou, chladnými končetinami, sníženou energetickou úrovní, zpomaleným metabolismem a spalováním kalorií, z čehož mohou vyplývat potíže s udržením zdravé hmotnosti. Na druhé straně, pokud štítná žláza pracuje až příliš, hovoříme o zvýšené funkci štítné žlázy anebo o hypertyreóze. Při ní štítná žláza produkuje nadbytek hormonů, což se projeví zvýšenou tělesnou teplotou, hubnutím a mohou se vyskytnou i projevy jako bušení srdce a návaly horka.

Onemocnění štítné žlázy je zapříčiněno nejčastěji autoimunitním zánětem, tedy neinfekčním zánětem způsobeným potížemi s imunitním systéme samotným. V takovém případě imunitní systém špatně reaguje na něco v krvi a začne na obranu vytvářet protilátky, a ty následně napadnou štítnou žlázu a zapříčiní tak její špatnou funkci.

Ve většině případů je v dnešní době diagnostikována spíše snížená funkce štítné žlázy. Pokud některé z následujících příznaků u sebe registrujete, je vhodné navštívit lékaře a informovat ho o tom. Ten pak případně může diagnostikovat hypotyreózu a stanovit vhodnou léčbu.

  • Deprese
  • Suché vlasy a pokožka
  • Únava
  • Přibírání
  • Výkyvy nálad
  • Zimomřivost

Dalšími příčinami onemocnění mohou být genetické faktory, hormonální poruchy, chirurgické zákroky, ozařování nebo užívání některých léků. Při onemocnění dochází k nebolestivému zvětšení štítné žlázy, které se nazývá struma. Ta po vyléčení nemoci zmizí, nebo je operována. Zvětšení ale zaznamenáte až v pokročilejších stádiích choroby, a proto není vhodné myslet si, že jste zdraví jen proto, že strumu nemáte.

Kromě léčby od lékaře, je vhodné snažit se podpořit funkci štítné žlázy i přírodně. Těmito postupy to můžete zvládnout i sami a uzdravit se rychleji a cítit se lépe.

Podpořte štítnou žlázu

Ke správné funkci štítné žlázy je nutné mít v těle dostatek selenu. Doporučuje se užívat přibližně 200 mg selenu denně. Tuto dávku obsahují už jen tři para ořechy, ale pomoci si můžete i prostřednictvím potravinových doplňků. Podobně důležitý je i zinek. Vědci potvrdili, že čtyřměsíční kúra s 26,4 mg zinku denně významně zlepšuje funkce štítné žlázy a produkci hormonů. Zinek je ideální konzumovat v kombinaci s mědí, a to opět zdárně zvládnete i díky potravinovým doplňkům.

Dobře známým prvek pro správnou činnost štítné žlázy je jód. Je to nesmírně důležitý prvek, který ale v naší stravě často zcela chybí. Právě on je častou příčinu toho, že se problémy se štítnou žlázou objeví. Doporučuje se konzumovat okolo 150 mg jódu denně. Existuje řada zdrojů jódu – mořské řasy, vajíčka, ryby a mléčné výrobky. Pokud jíte těchto potravin dostatek, pak již doplňky stravy nepotřebujete. Pokud ale některé z uvedených potravin nejíte nebo nesmíte jíst, pak si dopřejte doplňky stravy obsahující alespoň 50-100 mg jódu denně.

Pro udržení dobré kondice štítné žlázy je nutné zabezpečit přísun vitamínu C a E a vitamínu skupiny B. Ty pomáhají při léčbě obou variant onemocnění štítné žlázy a výrazně se podílí na obnově hormonální rovnováhy a bezchybného fungování imunitního systému.

Jak probíhá diagnostika

V případě byť i sebemenších pochybností je vhodné okamžitě navštívit lékaře. Není radno konzultaci odkládat, jelikož dlouhodobé problémy se štítnou žlázou a související hormonální nerovnováha může v těle nadělat pěknou paseku. Výše zmíněné příznaky se shodují i s jinými nemocemi, takže se v žádném případ nemusí jednat nutně o potíže se štítnou žlázou, ale tak jako tak je dobré odhalit příčinu. Lékař provede diagnostiku na základě rozhovoru s pacientem a také tělesného vyšetření. Pokud uzná za vhodné, provede test krve, který potvrdí nebo vyloučí případné problémy se štítnou žlázou. V případě, že se onemocnění potvrdí, je pacient odeslán za endokrinologem. Tento specialista je pak schopen navrhnout vhodnou léčbu a umožnit pacientovi zbavit se nepříjemných příznaků.

Existují v podstatě tři možnosti léčby. Za prvé se jedná o podávání léků. Poté jde o léčbu radiojódem, anebo pak operace. To, jaká léčba bude vhodná zrovna ve vašem případě, posoudí pouze lékař. Léčba radiojódem je samozřejmě méně invazivní metodou než operace, ale někdy ji nelze z mnoha různých důvodů použít. Operace vždy představuje velký zásah do organismu a vždy může mít i jiné vedlejší účinky. To ale platí obecně pro každý zákrok a není vhodné operaci odmítat jen ze strachu. Někdy jednoduše jiné řešení není možné.

Líbil se vám článek?

Tisk
ZDRAVÍ

Máte problém se zácpou? Udělejte tento pohyb a okamžitě se…

Zácpa patří mezi jedno z témat, o kterém se na veřejnosti příliš nemluví. To ale není řešení, protože zácpa s sebou přináší…
ZDRAVÍ

Koupání v roztoku s citronem vám umožní rozloučit se s…

Sychravý podzim je doba jako stvořená pro nejrůznější relaxační koupele, které nás nejen zahřejí, ale také nám pomohou na chvíli…
ZDRAVÍ

Tradiční německý recept na čištění tepen – opravdu funguje! Doporučují…

O tepny bychom se měli po celý život starat. Pokud to neděláme, tak se v nich hromadí nečistoty a zanáší se.…
ZDRAVÍ

Tento sirup je 10krát účinnější než antibiotika. Zničí všechny infekce…

Když jsme nemocní, tak zajdeme k lékaři, který nám předepíše léky, které si vyzvedneme v lékárně. Ano, sice nám mohou pomoci na…
ZDRAVÍ

Na střevní problémy není nic lepšího – místo předražených a…

Střevní problémy trápí stále více lidí. Je to dáno jak jejich genetikou, tak je to dáno třeba tím, co člověk…
ZDRAVÍ

Nevěděla jsem, jak účině a rychle vyléčit kašel, ale tento…

Podzim a zima jsou obdobími, kdy spousty z nás trápí nejrůznější nachlazení, především rýma či kašel. V lékárně je sice možné zakoupit…