Podzimní výsadba cibule nese svá rizika, avšak na druhou stranu se můžeme těšit z dřívější sklizně. Pokud se bojíte, aby podzimní deště nezpůsobili plesnivění vysazené cibule, můžete zkusit následující trik. Díky němu nejenže dojde ke zničení houbových patogenů, ale vaše cibule bude obohacena o železa. A více železa v cibuli usnadňuje absorbování živin (zejména dusíku) z půdy. Stačí si cibuli ještě před výsadbou očistit síranem železnatým a březovým dehtem. Díky specifické vůni březového dehtu chrání cibuli před škůdci.
Co budeme potřebovat?
Na přípravu tohoto receptu si připravte následující:
- 1 kg cibule sazečky,
- 1 lžíce síranu železnatého,
- 1 litr teplé vody (teplota asi 50 stupňů),
- 1 lžíce březového dehtu,
- 2 lžíce tekutého mýdla,
- 1 litr vody (pokojová teplota).
Příprava
Nejprve je potřeba přebrat veškerou cibuli sazečku. Všechny cibulky, které jsou poškozené, oloupané nebo vyklíčené je potřeba vyhodit. Z těch už bohužel nic nebude, protože jsou příliš slabé. K výsevu vám tak zbudou jenom ty nejsilnější kusy. Ty dejte do větší misky nebo jiné nádoby (nejlépe nekovové). Následně je namočíte v jednotlivých roztocích, popsaných níže.
Síran železnatý
Připravte si 1 litr teplé vody, ve které rozmícháte 1 lžíci síranu železnatého. Tuto směs vlijte do misky k cibuli a přikryjte. Pokud vaše miska nemá víko, přikryjte ji mikrotenovým sáčkem. Síran železnatý totiž nepříjemně páchne. Po hodině přijďte směs zamíchat a po další hodině cibuli slijte. Pořádně ji propláchněte čistou vodou.
Březový dehet
Následně smíchejte tekuté mýdlo s březovým dehtem a za stálého míchání nalijte do 1 litru vody pokojové teploty. Opět tímto roztokem zalijte cibuli. Zakryjte víkem nebo igelitovým sáčkem a znovu nechte 2 hodiny ležet. Poté sceďte, ale neumývejte.
Výsev cibule
Cibuli vysejte do hloubky 8 až 10 cm ve vzdálenostech 20 cm od sebe.