Léto je již za námi a zahradníkům nezbývá, než se pomalu rozloučit se svou bohatou úrodou. Jelikož v obchodě nikdy nezískáte tak voňavé, šťavnaté a kvalitní plodiny jako z vlastního pěstování, vyplatí se úrodu co nejdéle natahovat. Poradíme vám, jak na takový proces s okurkami, které pak mohou vydržet až do mrazíků.
Rostlina potřebuje péči
Okurky jsou po letních měsících výrazně vyčerpané a zaslouží si vaši plnou pozornost. Horké dny vyžadovaly pravidelné zalévání a půda kolem rostlin se tím výrazně udusala. Pokud se jí budete snažit zkypřit, může se stát, že poškodíte kořeny.
Lépe uděláte, pokud půdu zakryjete humusem, kompostem, rašelinou nebo jen obyčejnou trávou. Takový proces se nazývá mulčováním, zlepšuje kvalitu půdy a umožní kořenům nabrat nové síly. Okurka pak bude rychleji růst a plody budou dobře zrát.
Jak okurce vdechnout život
Připravte si trochu manganistanu draselného, jelikož okurkám jeho složení výrazně svědčí. Obsahuje tyto látky:
- Mangan
- Draslík
- Kyslík
Díky nim je rostlina schopna lépe růst a čelit mnoha druhům chorob, které by ji mohly oslabit. Pět kilo látky rozpusťte v pěti litrech vody, nalijte do rozprašovače a nastříhejte a listy. Zbytek přilijte do hlíny ke kořenům. Stonky se tímto způsobem zotaví a vrátí se do režimu sklizně.
Existuje spousta druhů škůdců a chorob, které ke konci léta útočí na různé rostliny. Manganistan vám je pomůže chránit a vytěžit z vaší rostliny co nejvíce plodů, které můžete na zimu zavařit.
Mléko místo manganistanu
Pokud nemáte po ruce manganistan, můžete využít staré zkyslé mléko, kterého byste se jinak zbavili. Smíchejte jej s vodou a nezapomeňte přidat pár kapek jódu. Poté opakujte výše zmíněný postup u listů a kořenů a uvidíte, že vaše okurka získá na síle a bude ještě nějaký čas plodit.