Křečové bolesti mohou trvat klidně i několik minut, ale stát se to může i jen na pár vteřin. Ať tak nebo tak, křeče do nohou mohou být velmi nepříjemnou záležitostí, kterou je potřeba řešit, pokud trvají dlouhodobě. Poté, co křeče skončí, můžete cítit bolesti svalů po celou noc i následující ráno. Nejčastěji se křeče v nohou objevují u lidí starších 50 let.
Noční křeče nepatří mezi syndromy neklidných nohou
Nepleťte si noční křeče do nohou se syndromem neklidných nohou. Sice se obojí potíž vyskytuje v noci, ale je to jediný příznak, který je spojuje. Mezi těmito stavy je mnoho rozdílů, které je potřeba poznat. U syndromu neklidných nohou nepoznáte žádné křeče, spíše se jedná o brnění v nohou nebo ucítíte jisté nepohodlí. Noční křeče brání pohybu nohou, zatímco neklidné nohy budou mít potřebu se hýbat.
U křečí do nohou se musíte protáhnout, abyste si ulevili od bolesti, i syndromu neklidných nohou můžete kroutit nohama, tento pohyb bude velmi příjemný. Jaké jsou příčiny svalových křečí v noci? Většinou není důvod vůbec znám, ale existují i rizikové faktory, které mohou svalové křeče v noci ovlivnit. Je to například dlouhé sezení, namáhání svalů, stání na betonové podlaze nebo nesprávné držení těla, což je problém většiny obyvatel.
K nočním křečím ale mohou přispět i jiné zdravotní stavy, jak je těhotenství, alkoholismus, dehydratace nebo dokonce Parkinsonova choroba. Křeče se mohou objevit také u lidí, kteří mají cukrovku, nebo u těch, kteří užívání diuretika nebo jiné léky. Léčit svalové křeče samozřejmě je možné, ale závisí to na příčině, kterou je potřeba zjistit. Jestli je příčinou například dehydratace, musíte sledovat, kolik tekutin přes den vypijete.
Zkontrolujte svůj zdravotní stav, před usnutím relaxujte
Důležitá je v každém případě relaxace a také doplnění potřebných vitaminů. Můžete si před spaním dopřát horkou koupel, abyste uvolnili veškeré svaly, zkuste si nohy také často masírovat. Na postižené oblasti přikládejte zahřívací podložku a vyzkoušet můžete také oblíbenou akupunkturu, která je velmi populární. Jednou z příčin je také nedostatek minerálů, a to hlavně hořčíku a draslíku. Proto je vhodné je doplňovat, draslík najdete například v banánech. Před spaním se vždy protáhněte a jděte spát uvolnění. Svaly můžete posílit pravidelným cvičením, vhodný je vodní aerobik, ale můžete cvičit také doma.
Dámy by se měly vyhnout nošení vysokých podpatků. A jak reagovat, pokud se křeče objeví? Pokud přijde křeč, budete se cítit jako paralyzovaní. Proto je dobré vědět, jak v takové situaci reagovat a jak si ulevit od bolesti. Postavte se na podlahu a natáhněte nohy. Následně chodidla pokrčte směrem ke kotníkům, prsty směřují ke kolenům a nohy můžete klidně vytáhnout. Krevní oběh zlepšíte procházením se, bolavá místa si také můžete masírovat.