Zatímco na střední škole byli všichni spolužáci hubení a lehce neduživí, stačilo několik málo let, aby se změnili k nepoznání. A co teprve na třídním srazu po 20, 30 nebo 40 letech, kdy jsou někteří k nepoznání a většinu trápí kila navíc. Jaké je možné, že s každým rokem přibývají? Bez změny jídelníčku a zdravého životního stylu lidé mohou přibírat kilo až dvě ročně, což může dělat za 20 let neskutečných 40 kilogramů nadváhy. Co dělat? Řiďte se sedmi cennými radami, které pomohou od kil navíc a k lepšímu zdravotnímu stavu. A nezapomeňte, že není čas čekat, se změnami můžete začít ještě dnes!
1. Jídelníček plný flavonoidů
Jak zůstat fit? Pomůže jednoznačně zdravý a vyvážený jídelníček a správné stravovací návyky. Podle vědců je nadto vhodné zařadit do každodenního menu i potraviny bohaté na flavoinoidy, které pomáhají udržet optimální hmotnost a mají vliv na hubnutí. Mezi potraviny, které by se měly objevovat co nejčastěji v jídelníčku, jsou podle odborníků: jahody, brusinky, třešně, hroznové víno, lesní nebo zahradní bobulové ovoce, jablka, cibule, pórek nebo brokolice. K tomu je vhodné popíjet často zelený čaj.
2. Sport a pohyb
S přibývajícím věkem se zpomaluje metabolismus, právě proto i lidé, kteří v mládí mohli sníst cokoli a v jakémkoli množství, v určitém věku mohou začít tloustnout. Jak proces tloustnutí zvrátit? Pohybem a pravidelnými fyzickými aktivitami! Cvičení pomůže udržet v kondici, svaly zůstanou pevné, klouby si zachovají hybnost. Sport dokonce pomáhá udržet déle mladistvý vzhled. A stačí opravdu málo, podle vědců už jen pravidelné 10minutové cvičení 3krát týdně pomůže, obdobně jako chůze nebo zdolávání schodů namísto používání výtahu.
3. Mentální svěžest
S přibývajícími roky přichází potíže s pamětí, což je normální. Při pravidelné stimulaci mozkových aktivit při činnostech, jako jsou luštění křížovek, sudoku, hraní deskových nebo některých online her, čtení, však dochází k podpoře mozkových funkcí a ke stimulaci nervových buně. Tyto aktivity nadto pomáhají předcházení stresu a podlehnutí depresivním stavům.
4. Bez diet a týrání hlady
S dietami se musí obezřetně v mladém věku, natož ve středním nebo vyšším věku, kdy může dojít ke zpomalení metabolismus a ke ztrátě svalové hmoty na úkor tuku. Opakované diety pak často vedou k jo-jo efektu, a ještě většímu a rychlejšímu nabírání tukových zásob. Organismus se totiž obává, že nebude mít pro svůj chod dostatek kalorií, proto si je pro jistotu uloží do zásob.
5. Oblečení pro krásu i sebevědomí
Bokovky, krátké šortky nebo minisukně? Od určitého věku je nutné změnit styl oblékání, aby odpovídal věku a podtrhl přednosti. Je na místě si nechat poradit ve specializovaném obchodě nebo od stylisty, správně vybrané oblečení totiž může omladit i opticky skrýt kila navíc. Opačně to bohužel také funguje, špatná volba střihu nebo barvy přidá roky i kila.
6. Pravidelné lékařské prohlídky
Jak by mohly preventivní prohlídky vést ke snížení hmotnosti? Snadno, protože lékař může odhalit příčinu nabírání kilogramů, může se jednat o potíže s vysokým krevním tlakem nebo se štítnou žlázou. Vhodně nastavená léčba může pomoci zůstat déle aktivní také při osteoporóze. Pevné zdraví umožní i cvičení, což povede k posílení těla i ducha.
7. Začněte hned!
„Ještě to přece není tak hrozné, budu hubnout až…“ Není důvod se zdravým životním stylem otálet, každý promarněný den bere šanci na úspěch a může později přinést komplikace v podobě kil navíc i zdravotních obtíží. Tělo si současně musí na změny zvyknout a přijmout je, musí se jednat o postupný proces. Při radikálních nebo nucených zásazích do života totiž může přijít veškeré úsilí rychle vniveč.
Zdroj: idiva.gr