Bez ohledu na to, jak pečlivě jsou dlaždice na našem pozemku položené, tráva a plevel si vždy najdou cestu mezi spárami. Někdy může obzvlášť vytrvalá rostlina dokonce způsobit popraskání dlažby nebo její nadzvednutí. Jenže herbicidy koupené v zahradnických potřebách nejsou ani levné, ani šetrné k životnímu prostředí. Pokud navíc máte domácí mazlíčky či malé děti, je nutné být v tom, co k hubení plevele používáte, obzvlášť opatrní.
Pomůže kyselina octová, sůl a prací prostředek
Vynalézaví zahradníci už vyzkoušeli mnoho způsobů – od pečlivého odstranění plevele ještě před položením samotné dlažby až po vypálení trávy vroucí vodou. Ačkoliv jsou tyto způsoby krátkodobě účinné, z dlouhodobého hlediska nemají valný efekt, protože kořenový systém některých druhů plevele je schopný odolat téměř jakékoliv likvidaci.
Vlhkost ve spárách mezi dlaždicemi vytváří příznivé prostředí pro růst dalšího plevele a trav. A přesto existuje účinný způsob, jakým plevel nadobro zničíte. Stačit k tomu bude kyselina octová, kterou smícháte v poměru 1 : 3 s vodou, polévková lžíce kuchyňské soli a 10 kapek tekutého pracího prostředku. Všechny ingredience dobře smíchejte, sůl se musí rozpustit.
Směs musí den působit
Touto směsí můžete dlažbu polít nebo nastříkat rozprašovačem, nejúčinnější je ale zapracovat ho do zeleně v rukavicích. Důležité je, aby roztok nezasáhl trávník okolo dláždění nebo užitkové či okrasné rostliny, protože ani ony by styk s ním nepřežily. Roztok nezačne účinkovat hned, proto je důležité aplikovat ho během slunných dní bez deště.
Za zhruba 12 hodin politá tráva a plevel zcela uschnou a zhnědnou. Po jednom dni se promění v prach, který pak už snadno z dlažby zametete nebo seberete.
Je dobré po odstranění plevele ještě dlažbu polít vodou, abyste se zbavili zbytků roztoku. Během působení směsi na dlažbu nepouštějte ani zvířata, ani děti, mohli by se nechtěně popálit.
Zdroj: myhomeinspiration.net