Kdo by nechtěl mít po ruce čerstvý přísun vitaminů, minerálů, enzymů a antioxidantů kdykoliv se vám zachce, nejen na jaře a v létě? Pokud si budete doma pěstovat vlastní česnek, můžete po celý rok pečovat o svou imunitu.
Přitom vám k tomuto snadnému domácímu pěstování postačí jen palice česneku, plastová PET láhev a voda. Pak už jej můžete zasadit prakticky kdekoliv, třeba i doma na okně.
Vůni a chuť česneku známe všichni. Má svou typickou štiplavou chuť, která ale dává jistotu, že přijmete spoustu velmi užitečných látek. Mezi ně patří zejména vitamíny A, B a C, vápník, selen, jód a další látky, jež posilují organismus a jeho obranyschopnost.
Proto není česnek pouze kulinářskou ingrediencí, ale také velmi osvědčeným lékem, který je stejně účinný jako kdejaké prostředky z lékárny. Podporuje hojení ran, snižuje krevní tlak, také přispívá k pročištění cév a stimuluje i jaterní činnost.
Výhody naklíčeného česneku
Naklíčený česnek s výhonky staršími než 5 dní může nabídnout daleko více účinných látek a antioxidantů než běžný stroužek. Obsahuje totiž vzácné látky názvem fytoalexiny, které chrání rostlinu před útočícími mikroorganismy a hmyzem. Zejména jeden z nich, alixin, má výzkumy doložitelné jedinečné vlivy i na lidský organismus. Je antioxidační, antimikrobiální, protirakovinný a chrání tělo před negativními vlivy zvenčí.
Jak na domácí pěstování?
Nejprve seřízněte horní část plastové lahve těsně pod hrdlem. Následně láhev naplňte vodou až po okraj. Palici česneku zbavte vrchních slupek a takto připravenou ji dejte na hrdlo lahve tak, aby byla spodní část česneku zcela ponořená ve vodě. Vodu pravidelně dolívejte dle potřeby a sledujte, jak začne česnek růst. Nejprve se objeví malé kořínky, poté začne rašit i palice. Takto naklíčené stroužky pak jen zasaďte do květináče se zeminou a můžete si vypěstovat nádhernou vlastní úrodu.
ZDROJ: babcineprzepisy.pl