Co se stane s bramborami, které nejsou skladované správně v chladu a temnu při menší vlhkosti vzduchu? Zezelenají a začnou klíčit. To je jev zcela běžný, mnozí spotřebitelé však tyto brambory i přes zdravotní rizika konzumují. Co strávníkům hrozí? V lepším případě otrava, v horším zástava dechu. Problémem je totiž toxická látka, která je vysoce jedovatá. O jakou látku jde a jak se vyvarovat nebezpečí?
Nesprávné skladování brambor jako hrozba
Lidé ukládají brambory do sklepa, do spíže, ale nechávají je také volně ležet spolu s ostatními druhy zeleniny ve skladech nebo na balkóně. Právě skladování brambor u ostatních druhů mokré zeleniny je problematické, protože například cibule uvolňuje etylen, který zrychluje proces zrání. Vedle ležící brambory tak začnou okamžitě klíčit. A právě v klíčcích, obdobně jako v květech, se nachází solanin, toxická a extrémně nebezpečná látka, po jejíž konzumaci hrozí smrt.
Solanin v klíčcích i v zelených slupkách
Hrozbou nejsou jen naklíčené brambory nebo brambory s takzvanými očky, ale též zelené. K zezelenání dochází při ponechání brambor na světle nebo na slunci, je to de facto obranná reakce vůči predátorům. Když totiž vykukuje z hlíny nezelený brambor, škůdci jej nechají být, protože pod slupkou se skrývá jed – solanin, navíc je taková brambora hořká. Solanin je vysoce toxická látka, která se ve slupkách nachází ještě ve větší míře než v klíčcích.
Vyhodit nebo vařit s kmínem
Zelené brambory nebo kusy s dlouhými naklíčenými šlahouny se doporučuje zcela vyhodit. A jak přistupovat ke zbylým bramborám? Zásadní je tyto kusy řádné oškrábat pomocí škrabky a odstranit očka vykrojením pomocí nože. Při tepelné úpravě vařením se solanin částečně vylouhuje, oproti tomu při smažení zůstává, proto je vhodnější starší brambory pouze vařit. A jak se vyhnout nevolnosti, průjmu, žaludečním křečím, zvracení a závratím? Solanin výtečně neutralizuje obyčejný kmín, proto se hodí jej přidávat do hrnce při vaření brambor.
Zdroj: newsitamea.gr