Věděli jste, že řeřicha je nabitá železem a obsahuje více železa než špenát a také obsahuje více vitamínu C než citrony a pomeranče? To je opravdu úžasné, že?
Tato super zdravá rostlina je nabitá mnoha zdravými živinami a může poskytnout mnoho léčivých vlastností, ale špatná věc je, že tato rostlina byla v průběhu generací jaksi zapomenuta. Tato úžasná a super zdravá rostlina pochází z Eurasie, ale dnes je rozšířená a lze ji nalézt téměř všude na světě.
Má ředkvičkovou, mírně štiplavou chuť a hodí se do salátů a pomazánek, ale také k posypání syrových brambor nebo namazání na chleba s máslem. Nikdy by se však neměla vařit nebo dusit, protože teplem zhořknou a zkazí celý pokrm.
Co všechno řeřicha dokáže
Mnoho lidí po celém světě používá tuto super zdravou zeleninu ve formě čerstvé šťávy. Mnoho odborníků po celém světě důrazně doporučuje konzumovat šťávu z řeřichy v poměru 1:5 (1 šťáva z řeřichy a 5 dílů vody), protože je to mocná rostlina, která může způsobit zánět žaludku a krku. pijte jen čistou šťávu z řeřichy. Měli byste také vědět, že byste tuto šťávu neměli pít každý den.
Je třeba také poznamenat, že šťáva z řeřichy je velmi užitečná a prospěšná pro vnější použití. Šťávu lze použít k léčbě různých kožních onemocnění, nečistot na kůži, vypadávání vlasů apod. Šťávu lze aplikovat na postižené místo nebo si z ní udělat řeřichový obklad. Pokud použijete obklad z rozdrcených listů řeřichy, řeřicha omezí výskyt slunečních skvrn na pokožce.
Účinky řeřichy na rakovinu a srdeční choroby
Mnoho různých studií zjistilo, že řeřicha může zastavit růst nádoru a metastázy (testy byly provedeny na zvířatech), pokud je extrakt z řeřichy vstříknut do těla. Někteří odborníci tvrdí, že tato super zdravá zelenina je také velmi užitečná při léčbě a prevenci kardiovaskulárních onemocnění a zastavuje šíření rakoviny prsu. Silným kuřákům se zároveň doporučuje jíst salát z řeřichy, protože má vynikající účinky v prevenci škodlivých účinků kouření.
Pěstování řeřichy:
Roste v jakékoliv půdě, ale samozřejmě ve vlhčí oblasti je lepší. Semena se vysévají od března do září. První listy lze sklízet do dvou týdnů a při pravidelném řezu obrůstají. Na plném slunci kvete brzy, proto je vhodnější pěstovat ji ve stínu. Pro časné zimní kvetení ji pěstujte na plném slunci, nejlépe na okenním parapetu. Lze vysévat do květináčů s méně výživnými rostlinami. Stačí vysévat do misky do půdy (směs písku, pilin a zahradní zeminy) nebo na navlhčenou vatu či buničinu. V obou případech se však provádí pouze jednou a po seříznutí je třeba vysévat nové semeno, rostlina již znovu nevyroste. Vata musí být stále vlhká.