Domácí cibule je silnější, chutnější, zdravější a mnohem levnější. Stačí vám jediný záhon cibule a celá rodina bude mít bohaté zásoby až do zimy. Využijte rady a tipy od zkušeného pěstitele a budete mít mnohem větší úrodu. Není to nic těžkého, ale již naše babičky znaly tyto rady a aktivně je používaly. Zkuste to také a užijete si mnohem větší úrodu domácí cibule.
Využijte sílu soli
V 10 litrech vody rozmíchejte 3 sklenice soli. Cibulky určené pro sázení namočte do tohoto roztoku. Nechte takto cibulky namočené po dobu 1-2 dnů. Potom cibulky vyndejte, ale solný roztok nevylévejte. Použijte ho znovu na zalévání půdy před výsadbou. Stejně tak ji můžete zasypat kuchyňskou solí. Sůl dezinfikuje půdu i samotné cibulky a chrání je před škůdci. Tohle je jednou možností, jak si užít obrovskou úrodu a přitom nezaplatit téměř nic navíc.
Jak ochránit cibuli před škůdci?
Pro rychlejší růst cibule a odstranění škůdců můžete použít ještě jeden trik. Po namočení do solného roztoku je ještě namočte do 2% roztoku manganistanu draselného na 10-20 minut. Tato látka dezinfikuje cibulky a chrání je před mnoha chorobami i škůdci, které se mohou objevit v půdě. Důležité je, abyste tyto koupele udělali ještě před výsadbou. Po vysazení do zeminy se můžete jen těšit na sklizeň a myslet musíte maximálně na pravidelné zalévání.
Nejlepší tipy pro pěstování domácí cibule
Myslete na to, že cibule potřebuje dobře propustnou půdu bohatou na organické složky. Před výsadbou také zkypřete půdu a odstraňte plevel. Jestli máte chudou půdu, použijte před výsadbou přírodní hnojivo, které obsahuje hodně dusíku a fosforu. Cibuli vysaďte na začátku dubna nebo května (až přestanou mrazy). Zasaďte je do řad 10-15 cm od sebe, 5-8 cm hluboko. Konce nechte trochu koukat ven z půdy. Pravidelně zalévejte během suchého období a dvakrát až třikrát během růstu přidejte hnojivo.
Zdroj: zinoti.lt