Těhotenství a porod dítěte je nezapomenutelný zážitek, na který se většina žen těší. Mnohdy se objevují i smíšené pocity nadšení, strachu, stresu, bolesti a radosti, které spojí do jednoho obrovského, životního zážitku, na který žena do konce života nezapomene. Bohužel mohou nastat nepředvídatelné situace, které mohou ovlivnit plány nastávajících rodičů. Ve Finsku během pohřbu porodila mladá těhotná žena. Bohužel se jednalo o tu, kterou právě dávali do země.

Smrt ve šťastném období

Smrt je fenoménem, o kterém se ve společnosti příliš otevřeně nemluví. Navíc může nastat, když to nejméně čekáme. Smrt milovaného člověka může změnit život celé rodině. Doba kolem narození dítěte je podobným obdobím, ale většinou je spojena s pozitivními emocemi. Bohužel každý rok zemře 2,8 milionu těhotných žen a novorozenců. To je jeden život každých 11 vteřin. Podle mexických médií Debate a Milénio přišla žena ve Finsku o život a porodila během svého pohřbu. To je skutečně šokující a rozhodně se nejedná o nic běžného. Jak se to stalo?

Mladá žena porodí během vlastního pohřbu

Charlottě Björnramové bylo jen 24 let, když zemřela. Mladá žena podlehla zdravotním komplikacím spojeným s těhotenstvím. Její rodina ji pohřbila v soukromé kapli ve městě Vithi v jižním Finsku. K překvapení všech žena porodila ve své rakvi. Zemřela během prvního trimestru těhotenství na zánět. Hrobka, ve které byla pohřbena, obsahovala dalších osm osob a většina těl byla mumifikována. Její tělo našli a prozkoumali archeologové, kteří dospěli k nečekaným závěrům.

Když odborníci našli soukromou kapli, analyzovali těla a zjistili, že Charlotta měla lebku plodu vyčnívající z pánve. Podle odborníků se jedná o případ poporodního vyhnání plodu. Je to neuvěřitelný nález, který nikdo nečekal. Bohužel i takové věci se dějí a stávají se častěji, než bychom chtěli. Většina žen ani lékařů o tom ale nemluví. Nejedná se sice o nic častého, ale během těhotenství mohou nastat potíže, které vedou ke smrti matky nebo plodu.

Komplikace spojené s těhotenstvím

Pro většinu žen je těhotenství požehnaným obdobím, které si více či méně užijí. Bohužel v některých případech se objeví komplikace, které nakonec končí smrtí matky, dítěte nebo obou. Mezi nejčastější důvody patří například mimoděložní těhotenství, kdy se oplodněné vajíčka implantuje na abnormální místo. Obvykle je nutná operace k odstranění plodu a placenty. V takovém případě nelze plod donosit, protože se nenachází v děloze. Potrat je poměrně běžným problémem a nejčastěji k němu dochází během prvního trimestru. Výjimečně se může objevit až do 5. měsíce.

Předčasný porod má svá úskalí, ale v dnešní době ho většina dětí přežije. Jako předčasný se označuje porod v období 20. až 37. týdnu těhotenství. Předčasně narozené děti mohou mít zdravotní potíže, ale nízkou váhu většinou rychle doženou. Zdravotní péče je dnes úžasná a dokáže dělat zázraky. Rizikem jsou také infekční choroby jako zarděnky, toxoplazmóza, infekce močových cest nebo plané neštovice. Vše je dost vzácné a nepravděpodobné, ale stát se může cokoli.

Velmi vzácné důvody k přerušení těhotenství

Neslučitelnost krevních skupin matky a dítěte je skutečně vzácná. Nicméně se to stává. V takovém případě mohou být červené krvince v plodu zničeny, což může vést k závažné anémii plodu. Velkým rizikem pro těhotné ženy je také preeklampsie, která se objevuje po 20. týdnu těhotenství a provází ji vysoký krevní tlak. Preeklampsie představuje reálné riziko pro matku i dítě. Podle průzkumů během preeklampsie umírá 42 procent matek. Důležité vždy je, abyste si během těhotenství zachovala chladnou hlavu, myslela pozitivně a připravila se na své dítě. Tyto potíže jsou skutečně vzácné a postihují velmi malé procento těhotných žen.

Sdílejte článek