Avokádo už nikdy nebudete muset kupovat. Dá se vypěstovat i doma na parapetu. A to úplně jednoduše. Jak na to? Podívejte se na detailní návod

Stále více se do našich jídelníčků dostávají exotické plodiny. Pokud jde o ty nejznámější, tak je to zcela určitě avokádo. Právě to chutná velmi dobře samotné, stejně jako v salátu, nebo se hodí na přípravu guacamole. Pokud ho nechcete stále jenom kupovat v obchodě za drahé peníze, kde si navíc nejste jisti kvalitou, tak si ho můžete vypěstovat. A je to jednodušší, než se může zdát. Může k tomu dojít třeba i u vás doma na parapetu na okně. Nic nemožného, ani nic složitého.

Můžete mít své domácí. Bude kvalitní a hlavně bude levné

Ne každý může do svého jídelníčku avokádo zařadit. Sice je dostupné v obchodě, ale vzhledem k tomu, o jakou exotickou plodinu se jedná, nejde pochopitelně o nic levného. A tak mnoho lidí zcela logicky přemýšlí, jak ho získat levněji. Také proto, že avokádo má mnoho prospěšných látek a je rozhodně na místě ho jíst pravidelně. Dokonale prospěje lidskému zdraví. Díky našemu návodu bude problém vyřešen, jelikož si ho budete moci vypěstovat jednoduše i u vás doma. Jak na to? Je to hračka.

Budete potřebovat jenom několik věcí

Abyste si mohli avokádo vypěstovat doma, budete přece jenom potřebovat jednu důležitou věc, bez které se neobejdete. A to právě jeden kus koupeného avokáda v obchodě. To sníte, ale jednu součást necháte. Jedině tak budete moci vypěstovat již své domácí. Co si tedy přichystat? Dost možná budete ze soupisu některých věcí překvapeni.

Čtěte také: Chcete na své blízké opravdu zapůsobit? Pak neváhejte a připravte jim tento famózní dezert!

  • Pecka z avokáda
  • Párátka
  • Malá sklenice s vodou

Toto budete potřebovat v první fázi. Tedy proto, aby vám avokádo mohlo bez problémů vyklíčit. Teprve potom přichází na řadu fáze číslo dvě, která už souvisí se samotným zasazením. Tady bude potřeba mít:

  • Větší květináč
  • Odpovídající substrát

Nejprve je třeba nechat pecku avokáda naklíčit

Jak na samotné pěstování? První krok souvisí s tím, že necháte pecku avokáda vyklíčit. K tomu budete potřebovat primárně onu pecku, která by měla být čerstvá. Vyloupněte ji tedy z avokáda a můžete ji hned použít. Vezměte 4 párátka a zhruba v polovině je do ní po celém obvodu píchněte. Vytvoříte tak jakési opěrné body. Právě v této poloze dejte pecku na skleničku tak, aby se o její hrdlo opírala párátka. Skleničku zalijte vodou, aby byla pecka z necelé poloviny ponořená.

A co dále? Stačí jenom pravidelně kontrolovat vodu a tu v případě potřeby dolévat. Pecku je vhodné nechat na teplém místě po dobu v rozmezí 2 – 6 týdnů. To je odpovídající termín toho, aby začala klíčit a aby se vytvořily pevní dlouhé a pevné kořeny. Zároveň by mělo dojít k tomu, že se v horní části pecky objeví i drobný výhonek. To je známka toho, že se vám klíčení skutečně daří.

Nyní můžete pecku zasadit

Když je dostatečně naklíčená, můžete se pustit do sázení. Je třeba myslet na správnost, která spočívá v tom, že by pecka neměla být celá pod zemí. Zároveň by měl nad zeminu koukat kousek stonu, který postupně roste. Ten doporučujeme malý kousek zaštípnout, díky čemuž podpoříte růst – je to stejné, jako když se prořezávají ovocné stromy.

Dále je třeba nepoškodit kořeny. Hlína by měla být pokud možno kyprá a když do ní vložíte pecku, jenom kořeny jemně zasypte. Rozhodně na zeminu příliš netlačte, jelikož by mohlo dojít k poškození kořenů. Dále je třeba myslet i na vlhkost půdy. Domácí pěstování avokáda vyžaduje vlhký substrát a to se snažte dodržet už při sázení.

Jak se o avokádo v průběhu pěstování starat?

I to je celkem důležitá a samozřejmě i zajímavá otázka. Nutno říci, že starost o něho není zase až tak náročná. Nutno říci, že má raději vlhčí a teplejší prostředí. Čím více mu ho dokážete dopřát, tím samozřejmě lépe. Dále už je třeba myslet jenom na dostatek vláhy. Půda by měla být stále vlhká, ale ne podmáčená. Dobrým znakem toho, že má vody málo, je to, že mu začnou hnědnout listy. V takovém případě je třeba množství vody přidat. Pokud budete vše dodržovat, uvidíte každý den, jak roste stále více a postupně se dočkáte také prvních plodů.