David Hampl
3 října, 2017

Ještě před několika týdny jsme mohli vidět zprávy hlásající babí léto a teď nás začínají meteorologové z celého světa varovat, že letošní zima bude jednou z těch děsivých, dokonce prý tou nejhorší za posledních 100 let. Nejnižší teploty bychom pak měli očekávat zejména v prosinci a lednu.

[hana-code-insert name='google' /]Chytáte se za hlavu a říkáte si, že to tu bylo každý rok a přesto pak byla zima spíše na vodě a bahně, než-li na sněhu? Letos to prý má být opravdu jinak. Sněhově-bílé Vánoce nás tak prý jistě neminou, hlasí nejen čeští meteorologové.

Meteorologové však upozorňují, že krutá zima, o níž nám kdysi dávno povídali prababičky a pradědové, nás nečeká jen letos, ale i v následujících letech. To, že nás čekají mrazy, však na vlastní kůži pocítíme již počátkem listopadu, kdy se prý začne citelně ochlazovat.

Jak moc velká zima se dá očekávat? Meteorologové varují, že už začátkem prosince by měli být lidé připraveni na mínusové teploty. Teplota se totiž bude prý pohybovat okolo -5 stupňů.

Co více, čeká nás prý také méně slunečních dní. Snížená sluneční aktivita je něco, co se odehrálo naposledy v 50. letech minulého století.

To, že se ochlazuje, je patrné nejen v ČR, ale po celém světě. Příchod kruté zimy byl zaznamenám např. v Irsku, kde minulý týden klesla teplota pod nulu, což je v září dosti neobvyklé.

[hana-code-insert name='Dole' /]Jak je možné, že nás čeká nejkrutější zima za poslední století? Vědci upozorňují na globální oteplování a řadu přírodních katastrof v posledních letech. Dle důvěryhodného portálu weather.com se prý snižuje tlak mezi Evropou a Antarktidou, což vede k přílivu studeného arktického vzduchu do Evropy.

Všichni lidé by se proto měli připravit na krutou a dlouhou zimu, která k nám může zavítat již v průběhu října. Dle aktuálního varování meteorologů lze očekávat celou zimu velmi nízké teploty, časté sněhové srážky a silný vítr. Teploty mohou klesnout až na -25 stupňů!

Sdílejte článek