Babská rada na nohy jako modelky: Křečové žíly, strie, celulitida zmizí cobydup, už se za své nohy nebudete stydět – funguje v jakémkoliv věku

Žilní varixy a mikrovarixy jsou považovány především za nevzhledné defekty a vyskytují se ve dvou základních formách – jako lokální městky (uzlíky) nebo rozšíření celých cév (křečové žíly). Jejich tvorba však může mít mnohem závažnější důvody a rozhodně byste měli zpozornět, je-li jejich výskyt častější nebo jsou kontinuálně výraznější.

Co jsou varixy

Křečové žíly vznikají rozšířením povrchových žil a vlásečnic zejména dolních končetin v důsledku silnějšího průtoku krve a obecně jsou spojovány s nízkou aktivitou a sedavým zaměstnáním. V primárních fázích se jedná o poměrně neškodné onemocnění, které však může přerůst až do velmi nebezpečných zdravotních problémů, jako jsou trombóza nebo bércové vředy, které je nutné řešit složitou medikací nebo chirurgicky.

Jak na varixy doma

Při výskytu varixů lze aplikovat několik domácích postupů jako prevenci postupu neduhu. Nejběžnější praktiky zahrnují:

Čtěte také: Žena si stěžovala svému manželovi na silné bolesti břicha: když lékař zjistil příčinu, muž se s ní okamžitě rozvedl!

  • aplikaci koňské masti
  • máčení dolních končetin v lázni s éterickými oleji
  • masáže

Tyto postupy, jsou-li prováděny správně a pravidelně, mohou přispět ke zmírnění příznaků, ale nelze jejich prostřednictvím problém zcela odstranit. Při varixech dochází ke ztenčení cévních stěn, takže v případě postupu onemocnění nejsou dostatečně účinné. Je-li nemoc již v této fázi, je potřeba lékařský zásah.

Způsoby léčby varixů

Lékařské postupy, které se využívají při léčbě varixů, jsou prováděny ambulantně a obvykle nevyžadují anestezii, jelikož aplikují pokročilé bezbolestné metodiky založené na přerušení přítoku krve do dané povrchové žíly nebo vlásečnice. Zotavení po zákroku je velmi rychlé. Nejčastěji jsou prováděny tyto metody:

  • skleroterapie
  • radiofrekvenční terapie
  • laserová terapie

Skleroterapie

Tato metoda se využívá především u metličkových žil (rozšířených vlásečnic). Postup zahrnuje přerušení přítoku krve do postiženého místa vytvořením zánětu v průtočné části a následnou kompresí celého místa vhodným obinadlem. Krevní řečiště je tak nuceno použít jiných průtočných cest a zablokovaná céva je postupně absorbována.

Radiofrekvenční terapie

Radiofrekvence je aplikováno na varixech i mikrovarixech a spočívá ve využitích schopnosti produkce tepla zavedenou vibrační jehlou. Jejím prostřednictvím dojde k přerušení přítoku krve do postižené cévy. Tato metoda se neaplikuje u těhotných žen, osob s infekčním onemocněním nebo alergií na nikl.

Laserová terapie

Je rovněž využívána především pro vlásečnicové mikrovarixy. Blokace krevního řečiště je provedena pomocí laseru, po jeho zásahu jsou ošetřené cévy absorbovány.

Prevence vzniku varixů

Předcházení vzniku varixů je důležité zejména máte-li k nim sklony a chcete-li se vyhnout zdravotním komplikacím. Mezi nejúčinnější metody patří:

  • pravidelné cvičení (až 3x denně)
  • pestrá strava bohatá na vitamíny C, E, K
  • upřednostňování sprchování před koupání při střídání teplé a studené vody
  • pravidelná masáž nohou