David Hampl
15 října, 2019

Moč patří mezi témata, o kterých se veřejně příliš nemluví. My ale dnes trochu zboříme toto tabu, protože moč, především její barva, nám mohou prozradit poměrně hodně informací o našem těle a zdraví. Co je tedy v pořádku a kdy je lepší zbystřit? Lékaři udávají, že normální barva moči by se měla pohybovat od světle žluté po středně žlutou barvu. Zabarvení moči souvisí s barvivem urochrom.

Průhledná moč

Pokud je vaše moč zcela průhledná, bývá to obvykle signálem toho, že pijete až příliš a vaše tělo je až moc hydratované. V tomto případě je vhodné pitný režim trochu omezit.

Sytě žlutá až medová barva

Čím je odstín žluté barvy moči sytější, tím více je vaše tělo dehydrované. Znamená to tedy obvykle jediné, je třeba, abyste zvýšili svůj příjem tekutin. Nemusí to být jen pitím většího množství vody, ale také zvýšením konzumace některých druhů ovoce a zeleniny. Naprosto normální je situace, že ranní moč má intenzivnější barvu než obvykle, neboť ve spánku nemůžeme tekutiny doplňovat.

Oranžová barva

Tato barva moči může souviset s tím, co jsme v poslední době snědli, známé je to, že ji způsobuje například větší množství zkonzumované mrkve, která obsahuje barvivo karoten. Dalšími faktory, které mohou moč zbarvit do oranžova, jsou některé léky na ředění krve či infekce močových cest. Pokud má moč neonově oranžovou barvu, může se jednat o zdravotní problém s játry.

Červená barva

I u červené barvy moči se nejprve doporučuje vzpomenout si, co jsme jedli a pili, neboť ji může způsobovat například červená řepa či ostružiny. Pokud jste nic takového nekonzumovali, je dobré trochu zbystřit, protože se může jednat o krev, která může upozorňovat na nejrůznější zdravotní problémy, například s ledvinami, močovým měchýřem, prostatou či močovými cestami obecně.

Hnědá barva

I hnědá barva moči může souviset buď s potravinami, jako jsou fazole či rebarbora, nebo s různými léky, například antibiotiky či projímadly. Lehce nahnědlá moč většinou poukazuje na nedostatečný příjem tekutin. Hnědá barva ale může být i jedním z příznaků onemocnění jater, například hepatitidy.

Zelená barva

Nazelenalou moč může způsobit konzumace většího množství chřestu, pokud je vaše moč zelená a chřest jste nekonzumovali, je lepší vyhledat lékaře, neboť se může jednat o specifickou infekci močových cest.

Zakalená barva moči

Pokud je vaše moč jako by zakalená, bývá to obvykle známka toho, že se v ní nacházejí krystalky fosforečnanu vápenatého, které souvisejí s ledvinovými kameny. U žen může zakalení moči souviset také s bakteriemi či výtokem z pochvy. V každém případě se doporučuje navštívit lékaře.

Pěna či bubliny

Pokud se na vaší moči objevuje větší množství pěny či bublin, s největší pravděpodobností je to známka toho, že vaše strava obsahuje příliš mnoho bílkovin.

Sdílejte článek