Bobkový list je nejenom koření, ale i přírodní lék

Pokud jde o bobkový list, většina lidí ho vnímá jako koření s příjemnou vůní. Mají ho v kuchyni nebo ve spíži ve formě sušených lístků ve skleničce a používají ho zejména k ochucení polévek a omáček, případně i při přípravě masa.

Zázračné účinky bobkového listu

Málokdo však ví, že bobkový list má také účinky prospěšné lidskému zdraví. Jeho konzumace přispívá ke snížení hladiny cukru v krvi a má také pozitivní vliv na správné fungování trávicího traktu.

Navíc má bobkový list také léčivě účinky, protože se prokázalo, že působí jako analgetikum, což znamená, že účinně zmírňuje bolest.

Čtěte také: Jak můžete bojovat proti mšicím?

Bobkový list působí rovněž antibakteriálně a má i protiplísňové účinky. Stimuluje také obranyschopnost těla a má celkový blahodárný zklidňující vliv.

Pomáhá rovněž v boji proti nadváze a obezitě, protože díky němu se metabolismus zrychluje a vylučuje z těla přebytečnou vodu.

Potřebné přísady pro přípravu tinktury

Pokud si chcete léčivou tinkturu z bobkového listu připravit také, budete potřebovat tyto ingredience:

  • čerstvé listy vavřínu vznešeného, nikoliv sušené bobkové listy – 30 g, a
  • 60% čistý alkohol – 300 ml.

Postup přípravy tinktury

Listy nakrájejte nebo natrhejte na menší kousky, vložte do dobře vypláchnuté sklenice s víčkem a zalijte alkoholem. Víčko poté pevně utěsněte. Sklenici nechejte po dobu 10 dnů stát při pokojové teplotě. Poté hotovou tinkturu sceďte a přelijte do jiné, čisté a uzavíratelné sklenice nebo lahvičky.

Využití tinktury

Připravenou tinkturu můžete užívat tak, že v malém množství vody rozpustíte 10 kapek tinktury a roztok vypijete třikrát denně, a to vždy před jídlem. Nezapomeňte však, že tinktura obsahuje alkohol a vyhýbat se jí tedy musí zejména těhotné ženy, řidiči před jízdou a děti.

Další možností je využít tinkturu jako masážní emulzi, kdy ji jemně vmasírujte do postiženého místa a nechte ji působit. Sami uvidíte, jak je účinná a jak brzy se vám uleví.