David Hampl
17 srpna, 2020

Pokud jde o bobkový list, většina lidí ho vnímá jako koření s příjemnou vůní. Mají ho v kuchyni nebo ve spíži ve formě sušených lístků ve skleničce a používají ho zejména k ochucení polévek a omáček, případně i při přípravě masa.

Zázračné účinky bobkového listu

Málokdo však ví, že bobkový list má také účinky prospěšné lidskému zdraví. Jeho konzumace přispívá ke snížení hladiny cukru v krvi a má také pozitivní vliv na správné fungování trávicího traktu.

Navíc má bobkový list také léčivě účinky, protože se prokázalo, že působí jako analgetikum, což znamená, že účinně zmírňuje bolest.

Bobkový list působí rovněž antibakteriálně a má i protiplísňové účinky. Stimuluje také obranyschopnost těla a má celkový blahodárný zklidňující vliv.

Pomáhá rovněž v boji proti nadváze a obezitě, protože díky němu se metabolismus zrychluje a vylučuje z těla přebytečnou vodu.

Potřebné přísady pro přípravu tinktury

Pokud si chcete léčivou tinkturu z bobkového listu připravit také, budete potřebovat tyto ingredience:

  • čerstvé listy vavřínu vznešeného, nikoliv sušené bobkové listy - 30 g, a
  • 60% čistý alkohol - 300 ml.

Postup přípravy tinktury

Listy nakrájejte nebo natrhejte na menší kousky, vložte do dobře vypláchnuté sklenice s víčkem a zalijte alkoholem. Víčko poté pevně utěsněte. Sklenici nechejte po dobu 10 dnů stát při pokojové teplotě. Poté hotovou tinkturu sceďte a přelijte do jiné, čisté a uzavíratelné sklenice nebo lahvičky.

Využití tinktury

Připravenou tinkturu můžete užívat tak, že v malém množství vody rozpustíte 10 kapek tinktury a roztok vypijete třikrát denně, a to vždy před jídlem. Nezapomeňte však, že tinktura obsahuje alkohol a vyhýbat se jí tedy musí zejména těhotné ženy, řidiči před jízdou a děti.

Další možností je využít tinkturu jako masážní emulzi, kdy ji jemně vmasírujte do postiženého místa a nechte ji působit. Sami uvidíte, jak je účinná a jak brzy se vám uleví.

Sdílejte článek