David Hampl
29 ledna, 2020

Sůl má řadu využití, a to nejen v kuchyni. Sůl se používá jako skvělý konzervační prostředek. Má totiž schopnost čerpat vodu z jiných látek, a tím jim způsobit dehydrataci. Nejlepším příkladem toho je láhev nakládané zeleniny. Právě tyto vlastnost soli nám mohou pomoci i při jiných příležitostech.

Proti bolesti v krku

Záněty v krku bývají často naplněné vodou a bakteriemi. A bakterie jsou to, co dělá hrdlu špatně. Kloktání slanou vodou dostává sůl do zadní části krku, kde může záněty účinně dehydratovat. Bakterie pak nemohou přežít ve vysušeném prostředí, a následně zemřou. Pokud trpíte bolestí v krku, a chcete ji vyléčit, měli byste použít teplou slanou vodu se solí. Nalijte do svého šálku 1/3 teplé vody. Přidejte dvě polévkové lžíce soli a dobře promíchejte. Kloktejte nejméně čtyřikrát denně.

Zánět dásní

Pokud jsou vaše dásně červené, oteklé a krvácející při čištění, znamená to, že máme gingivitidu. Tu jde zmírnit také s pomocí solného roztoku, který vám pomůže snížit otok i zarudnutí. Každou hodinu kloktejte solný roztok, který připravíte tak, že rozpustíte jednu čajovou lžičku soli ve 100 ml teplé vody.

Pobodání hmyzem

V zimě sice toto riziko nehrozí, ale aspoň víte, jak se připravit na léto. Pokud vás pobodá hmyz, stačí smíchat sůl s troškou vody a vytvořit hustou pastu, kterou poté naneste na ránu. Okamžitě ucítíte úlevu. Sůl působí také protizánětlivě, takže se vám nestane, že by se ranka po štípnutí zanítila a dělala další potíže.

Proti alergické rýmě

Proplachování nosu roztokem soli může pomoci při rýmě, zánětu vedlejších nosních dutin, alergiích na pyl nebo prach a dalších potížích. Kromě toho jsou takové výplachy skvělou metodou, jak vhodně předcházet nachlazením i alergickým reakcím. Smíchejte sůl a vlažnou, pokud možno převařenou vodu ve správném poměru. To správně znamená, že na litr vody přijde 9 gramů soli, tedy asi jedna zarovnaná čajová lžička. Použijete nosní sprchu, která je k dostání v lékárnách.

Sdílejte článek