Bříza posiluje imunitu, je andělem pro ledviny, má protizánětlivé účinky, léčí cystitidu a desítky dalších nemocí: Nejlepší přírodní lék

Bříza obsahuje látky, které mají na lidský organizmus blahodárné účinky. Prostřednictvím produktů z břízy lže léčit řadu běžných, nepříjemných i civilizačních nemocí díky diuretickým, protirevmatickým a protizánětlivým účinkům. Zpracované produkty břízy se uplatňují jak v běžné, tak v alternativní medicíně. Pojďme se tedy podívat, co všechno lze pomocí břízy léčit a jak se připravuje.

Kde všude se bříza uplatňuje

Bříza se v běžné i přírodní medicíně aplikuje při specifických problémech zejména kvůli protizánětlivým, uklidňujícím a čistícím účinkům. Působí také proti bolesti či horečce.

Pozitivní vliv na krevní oběh, protizánětlivý a čistící účinek

Části listů a kůra břízy se používají jako součást léčiv, jež jsou s úspěchem podávány pacientům s cukrovkou, vysokým krevním tlakem, obezitou nebo cystitidou (zánětem močového měchýře), a pomáhá také při chřipce a nachlazení, anémii či nespavosti, obklady zmírňují rozvoj revmatu. Působí proti horečce a jako účinné přírodní projímadlo, které obnovuje rovnováhu střev při kolice. K tomuto účelu se využívá odvar z břízy. Březový čaj je ideální v případě, že s potýkáte se zácpou nebo křečemi, uklidní žaludek a pomáhá trávení.

Čtěte také: Děti v této školce spí venku v mrazu! Proč?

Využití v dermatologii

Listy břízy disponují především analgetickým účinkem, proto se používají ke zklidnění při podráždění kůže a výskytu dermatologických onemocnění. Velmi dobré výsledky zaznamenávají masti obsahující břízové listy například při lupénce, celulitidě nebo akné, lze ji aplikovat také k omezení plešatění. Březové šampóny jsou vhodné k odstraňování lupů.

Březová šťáva – jak se připravuje a kde prospívá

Šťáva se získává vyřezáním otvoru do mladého stromu břízy bělokoré. Řez by měl být ve tvaru zkoseného důlku, aby z něj mohla míza volně zkapávat. Provádí se na jaře, když okolní teplota dosahuje 10-15 °C, přibližně v období, kdy na větvích raší pupeny. Míza ze stromu zkapává postupně, je potřeba důlek podložit nádobou. Šťáva slouží k očistě těla a měla by se pít pravidelně – doporučená dávka jsou dvě sklenice denně. Uchovávat ji můžete v lednici, měla by se však do 4 dnů zkonzumovat. Používá se především k celkové očistě těla a posílení imunity, jelikož obsahuje vitamín C a vitamíny skupiny D, má výborné hydratační účinky a pomáhá především zlepšovat kvalitu vlasů a kůže, podporuje funkci ledvin a působí jako prevence rozvoje nádorových onemocnění, proti žaludečním vředům, kardiovaskulárním chorobám a anémii.