Každý majitel psa by měl toto znát! Budete překvapeni, čím vším Vás může nakazit čtyřnohý mazlíček

Jedno známé rčení říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Zdá se, že v České republice to platí zcela jistě, neboť psi jsou jednoznačně nejoblíbenějším domácím zvířetem. Statistiky udávají, že přibližně ve 4,5 milionech českých domácností žije přes 2 miliony těchto čtyřnohých mazlíčků. V přepočtu na jednoho obyvatele je to suverénně nejvíce v celé Evropě.

Ke správné péči o psa patří kromě pozornosti a zdravé, vyvážené stravy také očkování. Pravidelným očkování proti nejrůznějším nemocem totiž chráníte nejen svého psa, ale také sebe a své okolí. Kromě povinných očkování existuje i spousta dalších, které jsou vhodné například při cestách do zahraničí. Poměrně velké množství psích nemocí je totiž snadno přenosných na člověka. Podívejme se alespoň na některé nejběžnější zoonózy neboli infekce, které jsou přirozeně přenosné mezi zvířaty a lidmi.

Vzteklina

K nejznámějším nemocem, proti kterým by se měli psi očkovat každoročně, patří vzteklina. Vzteklina je virové onemocnění centrálního nervového systému. Nejčastěji se tato nemoc na člověka přenese, když nás nakažený pes kousne, nemoc se totiž vylučuje jeho slinami. Za zmínku stojí také skutečnost, že vzteklina není jen nemocí psů, ale většiny teplokrevných živočichů, stejné nebezpečí nám tedy hrozí v případě kousnutí kočkou, koněm či hlodavcem.

Čtěte také: Víte kolik byste měli vážit? Podle naší tabulky zjistíte, zda musíte zhubnout nebo naopak přibrat. Jak jste na tom vy?

Pokračování článku na další stránce