David Hampl
19 února, 2019

Dovedete si představit situaci, kdy krátce po porodu vašeho dítěte vám lékaři sdělí, že zemře? To se stalo jedné rodině ve Filadelfii. Teprve ve věku 4 týdnů, krátce po narození, lékaři diagnostikovali nádor v mozku s ortelem, že ji rodiče raději mají dát do hospicu. Stal se ale zázrak.

Onemocnění zvané histiocytóza

Nešlo jen o nádor samotný, dívenka trpěla tzv. histiocytózou. A co jde? Je to onemocnění s abnormálním hromaděním histiocytů z Langerhansových buněk. Zvláštností pak je, že onemocnění je multiorgánové a vyskytuje se v několika formách. Nemoc se objevuje především u dětí a můžeme pozorovat tyto příznaky:

  • Úbytek kostní tkáně

  • Šupinatá kůže

  • Oteklá kůže

  • Špatný růst

Vzhledem k tomu, že nemoc postihuje játra, může se jako příznak této nemoci objevit žloutenka. Lékaři, v případě malé Gianny, rodičům tvrdili, že není šance na uzdravení a nádor je příliš velký na to, aby byl operovatelný. Tento případ se odehrál již v roce 2015 po běžném vyšetření u lékaře, kdy zjistili, že malá Gianna neslyší. Rodičům tak nezbývalo nic jiného, než se dát na víru a když se papež František vydal na cestu do Ameriky, vzali malou holčičku k jeho průvodu. Rodiče, když viděli papeže, vyzdvihli malou dcerku nad hlavu. Ochranka donesla malou slečnu k papežovi, který ji políbil na hlavu, aniž by tušil, že je malá holčička takto vážně nemocná. Když uběhly dva měsíce, po zázračném polibku, lékaři při kontrole zjistili, že nádor v hlavě malé holčičky ustupuje a začíná se zmenšovat. Nádor by se tak mohl stát operovatelným. Gianna podstoupila nějaké chemoterapie a začal se jí i vracet sluch. Brzy tak vyrazí do školky, kde si bude moci hrát se svými vrstevníky. Je to opravdu boží dar? Stal se zázrak? Ano, zázraky se někdy opravdu dějí.

Léčba histiocytózy

Toto onemocnění se považuje za onkologické, následuje tedy klasická onkologická léčba jako chemoterapie, radioterapie, operace případně podávání kortikosteroidů. Na onemocnění se však velmi často přijde příliš pozdě. Nemoc tak může končit tragickými následky a to smrtí. Pokud se nemoc neléčí, dochází ke komplikacím, jako je opožděný růst, anémie a následně selhání plic. Pokud jste se s nemocí setkali vy a vaše děti, určitě stojí za to bojovat. Jestliže nemoc postihne opravdu jen jeden orgán, je obrovská pravděpodobnost, že se dotyčný vyléčí. Bude sice užívat kortikoidy, nicméně i s tím se dá kvalitně žít. Stejně tak jako malá Gianna, která již chodí do školky a žije normálním krásným dětským životem. Začal její nádor ustupovat po polibku od papeže nebo po chemoterapii a lécích? Svůj názor si již udělejte sami.

Sdílejte článek