David Hampl
21 února, 2019

Obchodování s masem je celosvětově obrovským problémem. Mediálním prostorem každou chvíli proletí zpráva o špatném zacházení se zvířaty, které během svého krátkého života doslova trpí. Občas ale vysvitne i paprsek naděje, jako například v případě jednoho pejska, který se mohl dočkat skutečně nepěkného osudu v čínském Kummingu. Ptáte se, o čem je konkrétně řeč?

Ve zkratce se skupinka milovníků zvířat rozhodla dopřát pejskovi dlouhý život a odkoupila jej prakticky v poslední možné chvíli od nevyhnutelného řeznického nože. A jaké reakce se jim dostalo? Celý svět obletěla fotografie zlatého retvívra, který zdánlivě pláče štěstím.

Čínský obchod s masem je všude dobře známí

Čína je obchodováním s masem snad všech možných druhů celosvětově známá. Pozornosti obchodníků tudíž neunikají ani psy. Jedna taková fenka zlatého retrívra byla objevena na tržnici, která je prodejem masa proslulá. Na první pohled bylo přitom zřejmé, že se jedná o ukradeného domácího mazlíčka. Toho měl během následujících okamžiků čekat skutečně krutý osud.

Všechno by dopadlo špatně, pokud by se na tržnici neobjevila skupinka milovníků zvířat, kteří se do těchto míst vypravili s jasným cílem – zabránit neštěstí. Okamžitě si všimli zuboženého zvířete, jak odevzdaně vyčkává na svůj brzký konec. Již zmíněný pejsek ovšem nebyl jediný ohrožený jedinec, takže se skupinka rozhodla odkoupit ještě dalších 20 psů. Odkoupení těchto zvířat přišlo skupinku na 14 450 juanů, což je v přepočtu 1 612 liber.

Díky této náhodě se tedy pejskové dočkali daleko lepšího osudu, než jaký se jim předtím nabízel. To, co následovalo potom, však všem zúčastněným osobám naprosto vyrazilo dech.

V nemocnici došlo na slzy štěstí, ovšem ne člověčí

Skupinka milovníků zvířat se rozhodla pejsky podrobit lékařskému vyšetření, aby si byli naprosto jisti, že už jim nic dalšího nehrozí. A tam právě nastal okamžik, který zapříčinil, že fenka zlatého retrívra obletěla celý svět. V nemocnici totiž všichni přítomní zaregistrovali, jak se fence linou z očí slzy. Chudák fenka působila opravdu šťastně a skoro to vypadalo, že pláč značí pocit úlevy a radosti nad nově získaným životem. Tento dojemný okamžik se rozhodl jeden z přítomných zvěčnit na fotografii, která se následně stala obrovským hitem internetu.

Pláč může mít několik vysvětlení

Většina široké populace se domnívá, že pláč symbolizoval právě výše zmíněné pocity zachráněného pejska. Lékař z kliniky, který byl u dojemného momentu přítomen, zase uvádí, že se mohlo jednat o následek podání kapek do očí. Pravý důvod zřejmě nikdy nezjistíme.

Ať už byl pravý důvod psích slz jakýkoli, důležitá je myšlenka, kterou s sebou fotografie nesla. Mnoho lidí se právě díky tomu začalo blíže zajímat o osudy zvířat na čínských tržnicích, kde se psy prodávají do restaurací za 60 juanů. Právě proto se snad konečně trošku pohnou ledy a řešení těchto problémů se konečně dá do pochodu. Pro nás všechny by měli být takové skutky dobrých lidí inspirativní. Zároveň by se takové skutky měli objevovat daleko častěji.

Lidé dokáží být neskutečně krutí

Bohužel se problémy s nevhodným zacházením ke zvířatům netýkají pouze Číny, ačkoli se o ní v souvislosti s daným tématem nejvíce slyšet. Otřesné podmínky dokážete při bližším zkoumání naleznout i tady u nás v České republice. Stačí zaměřit své pohledy například na drůbežářské závody, kde se malá kuřata musejí tísnit v malých prostorách. To samé se samozřejmě týká i jatek. Lidé by se zkrátka měli naučit být daleko více ohleduplní k ostatním živým bytostem. Příběh z Číny je jasným důkazem toho, že všechno je možné, pokud máte dostatek odhodlání.

Sdílejte článek