David Hampl
19 února, 2019

Zima je obdobím, kdy spousty z nás trápí nejrůznější nachlazení, rýma či kašel. Z médií se na nás hrnou informace o tom, jak je důležité právě v tomto období posilovat náš imunitní systém, který je jakousi první a zároveň poslední ochranou těla před různými škodlivými bakteriemi, viry a ostatními mikroorganismy, které na nás útočí.

Imunita a plíce

Náš imunitní systém je složitý a sofistikovaný mechanismus, jehož součástí jsou nejen bílé krvinky, a lymfatický systém, ale také další orgány našeho těla, například plíce. Základní funkcí plic je samozřejmě dýchání a okysličování krve. Činnost plic však může být značně narušena, pokud jsou naše dýchací cesty zablokované hleny.

V lékárně je sice možné zakoupit mnoho nejrůznějších přípravků, které slibují, že nás tohoto problému snadno a rychle zbaví, ale proč chodit do lékárny a utrácet peníze, když si stejně účinný a navíc zcela přírodní lék můžeme připravit sami doma. Tento domácí sirup pomáhá nejen odstraňovat hleny z dýchacích cest, ale zároveň imunitní systém celkově posílit. Jelikož jde o nápoj na přírodní bázi, mohou ho bez problémů užívat nejen dospělí, ale i děti.

Možná vás překvapí, že do určité míry jsou hleny běžnou součástí našeho organismu, jsou totiž jednou z cest, kterou se tělo zbavuje choroboplodných zárodků. Pokud se jich však vytvoří velké množství či z nějakého důvodu hleny díky své konzistenci zablokují dýchací cesty, nastává problém. Hůře se nám dýchá a zároveň se v nich shromažďují choroboplodné zárodky.

Vyrobte si svůj vlastní lék

Tento problém se dá ale lehce vyřešit či mu předejít právě pomocí domácího sirupu. Na jeho výrobu budete potřebovat: 100 g medu (nejlépe přímo od včelaře), 50 g ovesných vloček, 100 ml vody, 4 polévkové lžíce čerstvé citronové šťávy a 2 – 3 cm kořene zázvoru.

Příprava sirupu je velmi jednoduchá. Nejprve ovesné vločky propláchneme ve vodě. Poté je dáme do mixéru, zalijeme vodou a rozmixujeme. Do vzniklé směsi přidáme nastrouhaný zázvor. Následně vše přelijeme do hrnce, dáme na sporák a zvolna přivedeme k varu. Poté necháme směs vychladnout. Nakonec jen přidáme med a citronovou šťávu a vše důkladně promícháme, aby se med rozpustil. Sirup uložíme do ledničky, kde vydrží přibližně týden.

Jak sirup užívat?

Při akutních problémech s hleny je vhodné sirup užívat pravidelně, několik dní za sebou. Dospělým se doporučují dvě polévkové lžíce sirupu (35 až 40 ml) nalačno každé ráno. Pro celkové posílení imunitního systému se doporučuje užívání stejného množství sirupu, tedy dvě polévkové lžíce, po dobu čtyřiceti dní. Po jejich uplynutí je vhodné dva týdny sirup nekonzumovat a poté pokračovat s obvyklou dávkou dalších čtyřicet dní. Dětem snižte množství sirupu podle jejich váhy. Uvádí se, že dítě s váhou 20 kg by mělo mít denní dávku sirupu přibližně třetinovou, tedy 10 až 15 ml (2 až 3 čajové lžičky).

Sdílejte článek