David Hampl
26 února, 2019

Někteří to asi znáte, snažíte se udržovat svůj byt či dům co nejčistší. Vše pečlivě myjete, utíráte prach, zametáte, vytíráte, luxujete, potraviny skladujete v uzavřených dózách apod., přesto veškerou vaši snahu ničí hmyz, který se tu a tam znenadání objeví a znepříjemňuje nám život. Ať už jde o mouchy, mravence, šváby, mravence či komáry, vždy jsou to nevítaní hosté. Nejčastěji se hmyz objevuje v kuchyni, ale stejně tak to může být i v ostatních, na první pohled dokonale uklizených, místnostech.

Nesnadný boj

Pokud bydlíte v rodinném domě, hmyz se k vám domů nejpravděpodobněji dostává z venku. V panelových bytech hmyzu cestu usnadňují stoupačky, potrubní systémy a šachty. Hmyz ale není pouze nepříjemný a odpudivý, ale také nebezpečný. Může totiž vaši domácnost zamořit nejrůznějšími škodlivými bakteriemi, které k vám domů přinese. A to už je velký důvod, snažit se hmyzu rychle a účinně zbavit.

Bohužel, pokud se hmyzu někde zalíbí, bývá dost obtížné se ho zbavit. V obchodech je sice k dostání velké množství nejrůznějších prostředků, ale jejich účinek je často pouze krátkodobý a navíc většina z těchto prostředků obsahuje velké množství různých chemických látek, z nichž některé jsou dokonce jedovaté, a tak se vám možná nechce je doma příliš často používat. Především pokud máte doma malé děti, domácí mazlíčky či obecně v kuchyni, kde by prostředky mohly kontaminovat potraviny.

Existují samozřejmě i mnohé zaručené babské rady, jak se hmyzu zbavit, například pomocí chilli papriček, drceného jalovce, jedlé sody či levandule. My vám ale poradíme, jak si snadno a jednoduše vyrobit šetrný, přírodní, ale velmi účinný přípravek, s jehož pomocí se nevítaných hostů zbavíte jednou provždy.

Vyrobte si vlastní přípravek

Na jeho výrobu budete potřebovat pouze 500 ml jablečného octa, 500 ml rostlinného oleje a 500 ml šamponu, tedy věci, které v naprosté většině případů, máte vždy doma po ruce, a novou dávku přípravku si tak můžete během několika minut připravit vždy, když je potřeba.

Příprava je velmi jednoduchá. Všechny tři ingredience, tedy ocet, olej a šampon smíchejte a důkladně promíchejte ve větší nádobě. Vzniklou směs poté nalijte do lahvičky s rozprašovačem a v lahvičce ještě jednou důkladně promíchejte. Následně už jen směs nastříkejte na ta místa, kde se hmyz objevuje nejčastěji, tedy například okolo kuchyňské linky, dveří, skříněk s potravinami, květináčů apod. Pokud se obáváte, že by směs mohla poškodit materiál, ze kterého je vaše pracovní plocha vyrobena, nejprve malé množství směsi opatrně na tomto povrchu vyzkoušejte.

Prevence

V boji s hmyzem je ale samozřejmě důležitá i prevence, obecně platí, že hmyz nemá rád větrané prostory, proto pravidelně větrejte a také čas od času proveďte kontrolu vašich zásob potravin ve skříňkách a ve spíži.

Sdílejte článek