David Hampl
13 června, 2019

V dnešní době je velice moderní klást důraz hlavně na zdravý životní styl a všechno, co je s ním spojeno. Samozřejmě, že důležitý je zejména pohyb, ale pozadu také nezůstávají otázky kolem toho, co jíte a pijete. Některé produkty současného potravinářského průmyslu rozhodně nejsou považovány za zdravé a proto je lepší se jim snažit vyhýbat. Pokud si ale jednou za čas nemůžete odpustit nějaké to smažené jídlo, měli byste přísun těchto nezdravých látek alespoň něčím vyvážit. K tomu vám dopomůže tento článek, který vám představí jednoduché tinktury.

Že vám slovo tinktury nic neříká? Pochází z latiny a ve své podstatě se jedná o léčivé látky obsažené v nápoji. Ačkoli zní název tohoto zázraku skutečně honosně, nemusíte se obávat nějakých drahých a nedostupných přísad. Dají se totiž vytvořit prakticky ze všeho, co kolem sebe běžně máte. Chcete si také doma vytvořit nějakou skvělou tinkturu? V tom případě směle pokračujte ve čtení k následujícím řádkům, kde se dozvíte mnohem více důležitých informací a triků.

Právě probíhající období je pro tvorbu tinktury jako stvořené

Tinktura se tu s námi již po mnoho století a její kořeny sahají do hluboké minulosti světa, kdy ještě na zemi probíhali boje pomocí mečů, země měly zcela odlišné hranice než nyní a lidem vládla monarchie Už Královna Elizabeth II. právě  těmto skvělým nápojům ve velkém holdovala. Údajně jej jezdila upíjet hraběti Razumovskému na jeho rozsáhlé panství. Co se mezi nimi dělo posléze je ovšem otázkou (na kterou snad ani nechceme znát odpověď). Klasická tinktura je vytvářena na bázi limetkového květu, vody a pár lžiček medu. Pokud vám v této formě nezachutná, můžete ji dále doplnit o citrónové plátky, mátu či lipovými květy, které jí dodají opravdu nevšední chuť.

Hrabata a vůbec všichni lidé s „modrou krví“ v minulosti ujížděli zejména na tinkturách, které se vyráběly s příměsí alkoholu. Proto si i vy doma můžete vytvořit jedinečnou tinkturu vodky, která rozhodně stojí za to a stanete se s ní králem každého zahradního večírku v letních měsících. Jak k její přípravě tedy přistoupit? Budete potřebovat půl litru vodky, dvě lžíce lipových květů, dvě lžíce lipového medu, 50 mililitrů vody a v neposlední řadě také polovinu citrónu.

Postup přípravy alkoholické tinktury

Nejdříve si musíte sehnat dostatečně velkou skleněnou nádobu, do které všechny komponenty postupně umístíte. Nejprve začnete vodkou a do ní nakrájíte citrón na plátky. Nádobu zakryjete víkem a necháte pár dní odstát. Poté do směsi vmíchejte zmíněné množství vody, lipových květů a následně teplý med, jehož teplota ale nesmí přesáhnout 60 °C. Když máte hotovo, musíte nápoj znovu nechat odstát na temném místě alespoň po dobu tří dnů. To by mělo stačit na to, abyste dosáhli co nejlepší chuti.

Tinktura hraběte Razumovského

Když už jste v předchozí části nakousli jméno hraběte Razumovského, rozhodli jsme se vám představit recept, který prý pochází přímo od něj. K jeho přípravě budete potřebovat litr vodky, 20 g lipových květů, 20 g jalovce, 10 g anýzu, 10 g máty, 5 g mletého zázvoru a 15 g zkaramelizovaného cukru. Všechno koření nejprve rozemelte na voňavý prášek a poté jej vsypte do litru vodky. Pravidelně se směsí třepejte a nechejte odstát tři týdny na tmavém místě. Dále přidejte zázvor a zkaramelizovaný cukr a s těmito dvěma přísadami nechejte nápoj další tři dny odstát. Před požitím nápoj z nádoby pomocí filtru nalévejte do jednotlivých sklenic, ať vám v nich neskončí také velké kusy jednotlivých přísad.

Doufáme, že jste si nápady v tomto článku užili a že se v nejbližší době pokusíte něco podobného také vytvořit. Pokud ano, rozhodne neprohloupíte a poklonu vám smeknou i vaši známí.

Sdílejte článek