David Hampl
5 června, 2019

Ústní hygiena je základním a jednou z nejdůležitějších částí lidského zdraví. Dospělý člověk, stejně jako děti, se musí o své zuby důkladně a pravidelně starat, pokud nechce, aby s nimi měli problémy. Vyčistit si pořádně zuby pouze kartáčkem už v dnešní době v žádném případě nestačí. Zubní nitě, mezizubní kartáčky, pasty na bělení zubů, ústní vody, všechny tyto přípravky jsou potřebnými složkami řádné zubní hygieny. A právě o ústní vodě bude v tomto článku řeč. Nicméně se to nebude týkat zubní hygieny, ale věcí, o kterých jste možná ani netušili. Takže pokud jste poctivým uživatelem ústních vod a máte jich doma plné zásoby, pozorně čtěte. Budete překvapeni, na co vše se dá ústní voda použít.

Účinky ústní vody

Trh s ústními vodami je v současné době přesycen. Výrobci se předhánějí v zázračných účincích svých výrobků a my si nestačíme vybírat. Existuje ovšem jedna, která je zřejmě v našich domácnostech nejpoužívanější a předbíhá ostatní. V rámci ústní hygieny:

  • chrání zubní sklovinu
  • zajišťuje svěží dech
  • používá se jako prevence proti zubnímu plaku
  • čistí celkový povrch zubů

Tato voda ale nabízí mnohem více možností využití, o kterých jste možná ani netušili.

Antiseptický Listerine

Řeč je o ústní vodě Listerine. Tato ústní voda byla původně vynalezena, jako antiseptický přípravek pro chirurgické účely, už v roce 1879. Teprve až téměř po sto letech (v roce 1970) byla uvedena na trh jako ústní voda, která může vyřešit špatný dech a čistotu ústní dutiny. V této ústní vodě je několik přísad, z nichž hlavní jsou:

  • tymián
  • eukalyptus
  • alkohol

Právě díky těmto složkám, je možné použít vodu i jinými způsoby než jen k ústní hygieně. Některými způsoby využití si dokonce můžete výrazně zjednodušit život. Máme pro Vás připraveno několik způsobů.

Jaké jsou tedy možnosti

Domácnost: První možnost se týká odpadkového koše. Chcete-li předejít nepříjemnému zápachu, navlhčete papírový ubrousek v ústní vodě a vhoďte jej do koše dříve, než začnete vyhazovat odpadky. Nepříjemný zápach zmizí. Nemůžete-li se zbavit nepříjemného zápachu WC, pomůže Vám ústní voda. Nalijte ji na stěny záchodové mísy a důkladně vydrhněte štětkou. Zmizí zápach i skvrny. Špinavá obrazovka PC či televize? Stačí použít Listerine a je po problému. Pomocí malého rozprašovače nastříkejte vodu na obrazovku a vyčistěte.

Tělo: Trápí-li Vás plísně na nohou, může to být nepříjemné. V tom případě použijte ústní vodu na očistění nohou a časem bude po plísních. Trápí Vás lupy ve vlasech? Až si je příště budete umývat, tak do ještě vlhkých vlasů vetřete trochu této vody. Pravidelnou aplikací, by měly lupy časem zmizet. Listerine také výborně dokáže zatočit s akné na Vašem obličeji. Vodu můžete také využít jako náhradu deodorantu. Pomocí vatového polštářku naneste tuto vodu na příslušná místa, a nemusíte se bát zápachu.

Kousnul Vás hmyz a nepříjemně to svědí a bolí? Použijte tuto ústní vodu, která Vám ránu zdezinfikuje a zároveň uleví od bolesti. Pomocí namočeného vatového tamponku potřete poškozená místa a nechte působit, dokud bolest nepřejde. Máte-li špinavý zubní kartáček, vložte jej na noc do ústní vody, čímž se vysterilizuje a nečistoty zmizí.

To bylo jen několik možností, jak lze tuto ústní vodu využít. Možná máte své zaručené metody, každopádně stojí za to, to s touto vodou vyzkoušet.

Sdílejte článek