David Hampl
24 dubna, 2019

Internet se plný opravdu zapeklitých hádanek, které dokáží rozdělit všechny komentují hned na několik táborů. Ty se pak mezi sebou opravdu silně dohadují a jeden druhému se snaží vysvětlit, že právě jejich odůvodnění je tím jediným možným. Na hádanku, kterou jsme si pro vás připravili v tomto článku, drtivá většina lidí odpovídá špatně, takže jsem opravdu zvědaví, do jaké skupiny se nakonec zařadíte vy. Můžeme se do toho pustit? V tom případě si připravte své mozkové závity!

Jednoduché zadání - složitá odpověď

Pozorně si přečtěte zadání a než se na hádanku rozhodnete odpovědět, raději si vše pořádně rozmyslete. Takže hádanka zní následovně:

Když mi bylo 4, mému bratrovi bylo u půlku méně. Nyní mi je 18 kolik je tedy mému bratrovi teď?

Na první pohled se jedná o naprosto triviální záležitost, na kterou by si trouflo i dítě na základní škole. Po bližším prozkoumání ovšem zjistíte, že to ani zdaleka tak není. Většina lidí se totiž mylně domnívá, že pokud bylo mladšími bratrovi o polovinu méně, musejí i v tomto případě výsledek dělit dvěma. To je ale samozřejmě hloupost. Proč?

Koukněte se na to logicky

V okamžiku, když vám byli čtyři roky, bylo bratrovi o polovinu méně. To znamená, že po vydělení dvěma nám vychází věk 2 roky. Jak by to s vámi vypadalo rok následující? Vám by bylo 5 let a bratrovi logicky tři roky. Jak ale sami vidíte, tento výsledek už polovině jako v předchozím případě neodpovídá. Tímto způsobem tedy musíte pokračovat i v případě řešení naší hádanky.

Dnes je vám osmnáct let. Váš bratr byl od začátku pouze o dva roky mladší, takže žádné dělení dvěma v tomto případě rozhodně nastat nemůže. K jeho správnému věku se dostanete tak, že od věku vašeho odečtete ty zmíněné dva roky. A vyjde nám kolik? To už je otázka na žáka první třídy – samozřejmě, že 16! Výsledek už tedy znáte a teď se přiznejte, kdo z vás na otázku odpověděl špatně?

Nemusíte se za nic stydět

Pokud vám právě zčervenali tváře, věřte, že nejste ani zdaleka jediní. Z průzkumů veřejnosti vyplývá, že v prvních chvílích bez přemýšlení odpoví špatně až 95 % obyvatel, což je opravdu žalostné číslo. Na druhou stranu, pokud člověk dostane více času, aby si odpověď pořádně promyslel, sníží se počet špatných odpovědí na polovinu. Pokud dotázaného navíc určitým způsobem „nakopnete“, odpoví správně již 95 % lidí, takže se nám procenta nakonec pěkně obrátila.

Bavila vás tato hádanka? My doufáme, že ano. Pokud máme pravdu, určitě nám dejte vědět, jestli byste v budoucnu ještě nějaký podobný hlavolam chtěli na naší stránce vidět. My vám pak samozřejmě vyjdeme vstříc. Zatím se tedy mějte hezky a naší radu o pořádném přemýšlení předtím, než něco vypustíte z pusy, si vezměte k srdci i v otázkách běžného života. Určitě se vám to vyplatí.

Sdílejte článek