David Hampl
8 února, 2019

Cestování letadlem dnes patří mezi nejoblíbenější způsoby dopravy nejen na dovolenou, ale také na služební cestu. Není divu, neboť tento způsob cestování nabízí v porovnání s ostatními způsoby dopravy hned několik výhod. Největší výhodou cestování letadlem je samozřejmě rychlost, oproti jiným způsobům cestování tak na cestě strávíte mnohem méně času, což se vyplatí samozřejmě tím více, čím dále cestujete. Další výhodou je bezpečnost, létání je zdaleka nejbezpečnějším způsobem dopravy, především v porovnání s automobilovou dopravou je bezpečnost v letadle mnohonásobně vyšší. A zdaleka ne poslední výhodou je jakási vyšší kultura cestování a celkového cestovního prostředí, než například při cestování autobusem či vlakem. To je také důvodem, proč mnoho mladých dívek touží po povolání letušky.

Co vše dělá letuška?

Stát se letuškou či stewardem ale není tak snadné, jak to možná na první pohled vypadá. Mnoho lidí vidí jen to, že v rámci svých pracovních povinností létají po světě a pokud mají v nějakém místě několik dní volna, mohou se podívat, kam chtějí. Pravdou je, že letušky musí splňovat mnoho požadavků, a to být nejen krásné, usměvavé a vstřícné, ale také psychicky odolné či skvěle ovládat alespoň dva světové jazyky. Palubní personál má také před, během i po letu mnoho povinností, a to nejen podávání občerstvení či prodej duty free během letu, ale také nástup a přivítání pasažérů, zabezpečení kabiny před vzletem a přistáním, bezpečnostní ukázku apod.

Zastavme se teď na chvilku u nástupu a přivítání cestujících před odletem. Většina z vás určitě zaregistrovala, že usměvavé letušky vždy stojí u vstupu do letadla a kontrolují vaši letenku. Všimli jste si ale také toho, že při tom vždy mají jednu ruku za zády? Ne? A víte, proč tomu tak je?

Ruce za zády

Důvod je velmi jednoduchý – počítání cestujících. Před odletem musí palubní personál zkontrolovat počet cestujících, kteří nastoupili do letadla. Tento počet poté musí porovnat s počtem, který jim nahlásila letecká centrála, a zabránit tak případným nedorozuměním, například s černým pasažérem či naopak s někým, kdo se k letu nedostavil. Aby tato kontrola proběhla co možná nejrychleji a zároveň diskrétně, používají k tomu jednoduché elektronické počítadlo, které drží právě za zády. Toto počítadlo je vybaveno tlačítkem, které letuška stiskne pokaždé, když kolem ní projde nový cestující.

Tato jednoduchá pomůcka tak palubnímu personálu umožňuje nesoustředit se jen na počítání cestujících, ale zároveň jim být k dispozici v případě jakýchkoli dotazů či potíží. Ruce za zády jsou zároveň považovány za jakési univerzální gesto úcty, které přispívá i k lepšímu, příjemnějšímu pocitu cestujících. Až tedy poletíte příště, ruce za zády letušek už vás nepřekvapí.

Sdílejte článek