Budete překvapeni tím, jakým způsobem sešili pacientovi ránu v jedné slovenské nemocnici. Zkušenost místního pacienta je skutečně hrůzná a není divu, že se daným lékařům vyhýbá velkým obloukem

Úroveň zdravotnictví je jednou z často diskutovaných otázek nejen v České republice, ale také u našich sousedů na Slovensku. Lidé samozřejmě chtějí a mají nárok na tu nejlepší péči. Zdraví je přece jednou z nejdůležitější, ne-li vůbec nejdůležitější věc, kterou máme. Proto se na jednu stranu nemůžeme divit lidem, kteří pokud nejsou s kvalitami služeb v některém zdravotnickém zařízení spokojeni, tak se rozhodnou o svou špatnou zkušenost podělit s ostatními prostřednictvím médií. Chtějí tím nejen upozornit na to, co se jim stalo, ale také tím přimět nemocnici či jiné zdravotnické zařízení, aby své chování a služby změnily. Zároveň je jejich zkušenost často i určitým varováním pro ostatní, kteří se danému zařízení raději obloukem vyhnou.

Hrůzná zkušenost

Nedávno se jednou z kritizovaných nemocnic na Slovensku stala nemocnice ve městě Nové Zámky. Na Facebooku se totiž objevila fotografie velmi špatně sešité ruky i s komentářem. Pacient či pacientka přišla do fakultní nemocnice Nové Zámky se zlomenou rukou. Jelikož se jednalo o složitější zlomeninu, byla nutná operace. Ta se ale napoprvé nepovedla, a tak ji museli provést ještě jednou. Druhá operace sice dopadla úspěšně, ale výsledný dojem a radost velmi kazila kvalita sešití rány. Vypadalo to, jako když se teprve někdo učí šít a použil stehy, které by byly vhodné spíše pro sešití děravé ponožky než kůže po operaci. Pokud se podíváte na fotografii, uvidíte a budete zcela jistě rozumět tomu, proč byl pacient v takových rozpacích a také proč se velmi obává podoby jizvy, až mu tyto nevzhledné stehy vyndají.

Reakce na Facebooku na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat, většina z nich byla chápajících a soucitných, objevily se ale i komentáře „vtipné“, například že to mohlo dopadnout i hůř a že by měl být rád či ráda, že jí nezašili tu zdravou ruku.

Čtěte také: Úžasné pudingové kostky se šlehačkou. Vskutku ten nejlepší dezert, jaký jste kdy měli!

Šití je umění

Je pravdou, že rány po operacích většinou nezašívají primáři či lékaři, kteří operaci provádějí, ale lékaři, kteří se teprve „učí“. Nicméně se předpokládá, že výsledkem bude hezká a precizně sešitá rána, po které vám nezůstane nevzhledná jizva na zbytek vašeho života, především pokud se rána nachází na viditelné části těla. Šití ran opravdu není tak jednoduchá činnost, jak si někteří lidé mylně myslí. Tkáň je po operaci velmi křehká, často se navíc neustále pohybuje a namáhá, přesná a pečlivá práce chirurga při šití je tedy opravdu nutná. Není proto divu, že již léta se různé firmy pokoušejí vytvořit jakési lepidlo, který by mohlo klasické šití ran nahradit. Využití by tato lepidla našla zcela jistě například při šití srdce či tepen, které neustále pulsují, a ránu tak namáhají. Zatím se jejich použití testuje, ale stále ještě nedokáží běžné šití pomocí jehly, nitě a svorek nahradit.