David Hampl
28 ledna, 2020

Naše domácnosti jsou plné věcí, které sice každý den používáme, ale které beztak ukrývají tajemství, drobné detaily, o jejichž funkci či původu nemáme ani ponětí. Dnes vám některé z nich poodkryjeme, a vy se tak na tyto věci možná začněte dívat trochu jinak.

Otvor v horní části umyvadla či dřezu

Umyvadlo či dřez dnes považujeme za běžnou součást našich domovů. Existuje mnoho nejrůznějších typů a tvarů umyvadel a dřezů. Všechna umyvadla a dřezy mají společných několik věcí. Jednou z nich je výpusť, která slouží k odtoku nashromážděné vody, ale také k jejímu zadržení v případě nutnosti pomocí špuntu. Takovýmto způsobem se dá navíc ušetřit mnoho vody, například při mytí nádobí. Zároveň mají ještě jeden malý otvor v horní části umyvadla nebo dřezu. Na první pohled se zdá trochu zbytečný, to ale není pravda. Jeho funkcí je zabránit přetečení umyvadla v případě, že zapomenete vypnout vodu. Jedná se tak o velmi jednoduchý, ale účinný bezpečnostní systém.

Kroužková vazba a její výhody

V papírnictví dnes máme k dispozici nepřeberné množství sešitů, z nichž mnohé mají tak zvanou kroužkovou vazbu. Její výhodou je především to, že umožňuje otáčení listů o tři sta šedesát stupňů. Možná jste ale nevěděli, co bylo prvotním impulzem ke vzniku tohoto typu vazby. Byly to myši, které v minulosti sešity a knihy často ničily svým kousáním, kovová kroužková vazba byla jedním z nápadů, kterým se lidé snažili myším jejich ničení ztížit.

Žlábky na spodní straně hrnků

Možná vás již při ranní snídani či odpolední kávě při pohledu na váš hrnek napadla otázka, proč mají hrnky na své spodní straně malý žlábek. Možná jste si dokonce všimli toho, že zatímco vaše hrnky tento žlábek mají, hrnky, do kterých vám vaří kávu babička, když ji přijdete navštívit, tento žlábek nemají. Odpověď je zcela jednoduchá a praktická. Tento žlábek je určený k tomu, aby usnadňoval odtok vody ze spodní části hrnku, která by se zde nahromadila při mytí v myčce, když je hrnek postaven dnem vzhůru. Poprvé s tímto nápadem přišla před několika lety švédská firma Ikea. To je i důvod, proč tento žlábek starší hrnky, které má doma pravděpodobně vaše babička, nemají.

Otvor na rukojeti hrnce

U kuchyňského nádobí ještě chvilku zůstaneme. Při pohledu na rukojeti hrnců či pánviček vás pravděpodobně napadalo, že otvor, který se na jejich konci nachází, je určen především pro to, aby je bylo možné v případě potřeby zavěsit. To je samozřejmě pravda, ale tento otvor se dá využít i jiným způsobem. K odložení vařečky při vaření, vařečka zde krásně drží a okape do hrnce.

Kečup Heinz a číslo 57

Pokud máte rádi kečupy, jistě vám neuniklo, že kečupy značky Heinz mají na své láhvi číslo padesát sedm. Víte proč? Toto číslo se na lahvích nachází již více než sto let. V roce 1896 Henry Heinz při jízdě vlakem v New Yorku údajně uviděl na jedné ceduli reklamu jedné firmy zabývající se výrobou bot s nápisem, že vyrábějí již 21 stylů bot. Tato reklama obsahující číslo ho zaujala. V té době jeho společnost vyráběla přibližně šedesát druhů výrobků, napadlo ho tedy, že i on by mohl v reklamě použít nějaké číslo. Rozhodl se pro číslo 57, které považoval za šťastné. Od té doby je toto číslo součástí tradice.

Ramínka z cedrového dřeva

Dnes je většina ramínek vyráběna z plastu či kovu, dřevěná ramínka jsou bohužel na ústupu. Pokud ale máte možnost koupit ramínko z cedrového dřeva, rozhodně této možnosti využijte. Cedrová ramínka se na oděvy používala celá století, neboť se vědělo o skvělé vlastnosti cedrového dřeva. Jeho vůně je totiž přirozenou ochranou před moly. Vaše kabáty a kožichy tak budou díky cedrovému dřevu v bezpečí.

Opěrka hlavy na autosedačce

Pokud porovnáte dnešní auta s těmi, která se používala před padesáti lety, naleznete samozřejmě mnoho rozdílů. Jeden z nich se vztahuje k sedadlům. Dnešní sedadla se od těch dřívějších liší tím, že jejich součástí je speciální opěrka hlavy. Tato opěrka má především funkci bezpečnostní, v případě nehody chrání před poškozením krční páteře. Důležité je, aby byla opěrka ve správné poloze tak, aby se o ni pohodlně opírala celá hlava. U naprosté většiny sedadel jsou navíc opěrky hlavy odnímatelné, v případě potřeby tak mohou posloužit například k rozbití okének při nehodě a umožnit opuštění automobilu.

Kapesník v kapse saka

Dnes se hezky složený kapesník v kapse saka považuje za jeden ze znaků elegance a také za jeden ze způsobů, kterým lze svůj oděv učinit zajímavějším a osobitějším. Setkáváme se s ním především na slavnostnějších společenských akcích, jako jsou nejrůznější plesy či svatby. Existuje několik způsobů, jak kapesníček složit, aby muži dodal ten správný šarm. Ještě v devatenáctém století však tyto kapsy na pánském saku či kabátě nesloužily ke vkládání elegantního doplňku, ale měly zcela praktický význam, muži v nich uchovávali nejrůznější lístky a vstupenky, kapesní hodinky či mince.

Sdílejte článek