Tak toto by mě nikdy nenapadlo! Věděli jste, co se Vám může stát, když bude mít Vaše tělo nedostatek sluníčka?!

Když vystavujete pokožku slunci, Vaše tělo začíná produkovat vitamín D, známý také jako sluneční svit. Ten hraje velmi důležitou roli při správném fungování mnoha orgánů a tkání těla. Podle nedávné studie trpí téměř 40 % Američanů nedostatkem vitamínu D. Lidé, kteří se vyhýbají slunci, nebo nevystavují své tělo dostatečnému množství slunečního záření, mohou trpět různými negativními důsledky.

Jaké mohou být důsledky nedostatku slunečního záření?

Slabé kosti

[hana-code-insert name=’google‘ /]Vápník a vitamín D jsou již dlouho uznávány za důležité a nezbytné živiny pro zdraví kostí a mineralizaci. Vápník je absorbován v tenkém střevě pomocí vitamínu D. Nedostatek „slunečního záření“ vede k poklesu absorpce vápníku, a v důsledku toho k oslabení kostní struktury.

Lidé, kteří nedostanou dostatečné množství slunečního záření, trpí bolestmi kostí, svalovou slabostí a osteoporózou. Je velmi důležité udržovat v těle dostatečnou dávku vitamínu D. Hlavním zdrojem vitamínu D je sluneční světlo, zdravá výživa a doplňky.

Deformita nohou

Vzhledem k tomu, že vitamín D usnadňuje vstřebávání fosfátů a vápníku prostřednictvím trávení, může být velmi užitečný při řešení problémů souvisejících s kostmi. Nedostatek vápníku v kostech vede ke změnám kostní struktury a jejich deformaci.

Zvýšení příjmu vitamínu D ve formě doplňků, nebo vystavení se slunečnímu záření může pomoci mnoha lidem udržet v kostech a buňkách správnou hladinu vápníku. Vitamín D může být používán k potlačení, nebo prevenci chronické bolesti nohou, zejména té, která souvisí s onemocněními, jako je osteoporóza, plantární fasciitida, artritida a další zanícení kloubů a šlach.

Kolorektální karcinom

Studie ukázaly, že nízká expozice slunečnímu záření, a tudíž nedostatečné množství vitamínu D v buňkách, může nakonec vést k rozvoji kolorektálního karcinomu. Úrovně vitamínu D určují přežití a růst rakovinných buněk. Dostatečná hladina vitamínu D je spojena s lepším přežíváním pacientů s rakovinou tlustého střeva. Dodatečné klinické studie jsou nezbytné k posouzení, zda doplnění vitamínu D může pomoci předejít, nebo snížit riziko vývoje kolorektálního karcinomu.

Zjistěte, zda jsou hladiny vitamínu D příliš nízké tím, že si necháte udělat krevní test. Optimální úroveň je vyšší než 30 nanogramů na mililitr.

Deprese

Moderní společnost je soustředěna kolem kancelářských prací a počítačů a dlouhých pozdních hodin strávených v kanceláři. Lidé mají tendenci trávit více času před počítačem místo toho, aby podnikli procházky nebo jen trávili čas venku. Dokonce i když máme čas na odpočinek, sledujeme televizní pořady, nebo hrajeme videohry.

Jak se ukázalo, slunce hraje velmi důležitou roli při usmívání, protože nedostatek světla je skutečný zabiják nálady. Čím více se uzavíráme do 4 zdí, tím smutnější se stáváme. Vyhraďte si více času venku – najdete tu spoustu zábavy a zůstanete zdraví. Můžete si také koupit domácí světelnou krabičku pro udržování hladiny vitamínu D v tmavých zimních měsících.

Kožní problémy

[hana-code-insert name=’google‘ /]Vzhledem k tomu, že psoriáza je poruchou imunitního systému, může vitamín D pozitivně ovlivnit jeho rovnováhu. Vystavení ultrafialovým paprskům B může být účinným způsobem léčby psoriázy, akné a dalších kožních problémů. Držet krok se zdravou dávkou vitamínu D ve Vašem životě by znamenalo pro Váš zdravotní stav velkou změnu.

Nemusíte se opalovat, abyste získali dostatek vitamínu D. Naopak byste měli být opatrní a snažit se nevystavovat UV záření příliš, protože mezi pacienty s psoriázou existuje zvýšené riziko melanomu.

Přibývání na váze

Svalová slabost, bolest kostí a deformace mohou přispívat k přírůstku hmotnosti tím, že je obtížné být aktivní a spálit kalorie. Také vitamín D a hormon leptin spolupracují při kontrole tělesné hmotnosti. Leptin, produkovaný v tukových buňkách, vysílá signály do mozku, aby člověk věděl, že jsou plné. Vitamin D pomáhá takovým signálům dostat se do mozku a nedostatek tohoto vitamínu může cyklus přerušit. V důsledku toho se necítíte plní a přejídáte se.

Můžete získat vitamín D ze sluníčka a udržování zdravé stravy. Ujistěte se tedy, že Vaše strava obsahuje ryby (mečouna, tuňák a losos), vaječné žloutky a potraviny, jako je mléko, celozrnný chléb, neochucený jogurt, pomerančové šťávy a probiotické granule.

Kognitivní porucha

Nedávné studie ukázaly, že kognitivní dysfunkce a demence jsou nyní na dlouhém seznamu stavů způsobených nedostatkem vitamínu D. Vzhledem k tomu, že jeho receptory jsou v mozkové tkáni rozšířeny, jeho nízké hladiny mohou zvýšit riziko kognitivního poklesu u starších pacientů.

V roce 2015 byla provedena studie zahrnující více než 60 000 osob a pomohla stanovit, že lidé žijící v severních zeměpisných šířkách mají výrazně vyšší riziko vývoje demence v porovnání s těmi žijícími v jižních zeměpisných šířkách.

Upozornění na léčbu nedostatku vitamínu D!

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Existují tři hlavní zdroje vitamínu D: expozice slunečnímu záření, zdravá výživa a doplňky.

Existují však určité věci, které byste měli mít na paměti, abyste zůstali zdraví. Skutečným nebezpečím nadměrného vystavení slunci je rakovina kůže. Dodržujte proto komplexní plán ochrany proti slunečnímu záření: držte se ve stínu, aplikujte voděodolné opalovací krémy s ochranou proti slunečnímu záření s SPF 30, nebo vyšším, a noste ochranný oděv.

Pokud si vyberete doplňky, nezapomeňte, že dávkování závisí na Vašich krevních vyšetřeních a na lékařských předpisech. I když je úroveň vitamínu D 30 ng/ml typicky považována za přiměřenou, neohrožujte své zdraví a konzultujte vše nejprve s odborníkem, než začnete užívat jakékoli doplňky. Nadbytečné množství vitamínu D totiž může mít také negativní důsledky.

Jaro už je tady a s tím i slunce, naplánujte si tak výlet a vyrazte do přírody :-)!