David Hampl
5 dubna, 2019

Klasickou ředkvičku zná jistě každý. Můžete ji snadno koupit v jakémkoliv obchodě, stejně jako si ji i snadno vypěstujete u vás doma na zahradě, nebo třeba na balkoně. Typickým znakem je červená barva a ostrá chuť. Potom je tu ještě jedna varianta, kterou je černá ředkvička. A na ni se mnohdy zapomíná. Přitom je vhodné ji sehnat, jelikož na vaše zdraví a na váš organismus má velmi blahodárný vliv. Podívejme se na její hlavní přednosti.

Je ideální ve chvíli, kdy se rozhodnete hubnout

Černá ředkvička se bude velmi hodit tomu, kdo chce zredukovat svou váhu a chce shodit nějaké to kilo. To proto, že mohou být jasným základem jídelníčku bez obav z toho, že by snad člověk nějaké to kilo nabral. Jejich unikátem je to, že poměrně dobře zasytí a přitom mají velmi nízkou kalorickou hodnotu. Ta je jenom 34,5 kcal. Černá ředkvička je proto doporučována třeba jako náhrada chipsů, jelikož i ona křupe a má podobnou konzistenci.

Dále nelze zapomínat na to, že černé ředkvičky dokážou také velmi efektivně stimulovat metabolismus. Dokážou ho doslova nakopnout, což vede k tomu, že lidské tělo zcela pochopitelně začne spalovat více tukových zásob, než dříve. I to vede k efektivnějšímu a rychlejšímu úbytku váhy.

Hodí se také lidem, kteří mají dýchací obtíže

Jdeme na další velké a zajímavé pozitivum, se kterým je černá ředkvička spojena. Jejím unikátem je to, že blahodárně působí na dýchací obtíže. Může se jednat třeba o kašel, může se jednat o problémy spojené s nachlazením, stejně jako se může jednat také o bronchitidu. Na to vše je ideální volbou šťáva z daného plodu, kterou je vhodné po dob u obtíží pravidelně pít.

Dokáže lidské tělo zbavit toxinů

Černé ředkvičky jsou také velmi dobrými antioxidanty. Jejich výhoda je spojena s tím, že umí tělo zbavit volných radikálů a také toxinů. To vede k tomu, že je lidský organismus podstatně zdravější, stejně jako to vede k tomu, že mnohem lépe funguje.

Má blahodárný vliv na cévy

V čem a jak konkrétně? V první řadě dokáže snižovat hodnotu cholesterolu, stejně jako dokáže velmi efektivně čistit cévy. Díky tomu je také snižován tlak a klesá riziko různých cévních problémů a podobných komplikací. To se podepisuje na kvalitě krevního oběhu.

Pomáhá nejenom při revmatismu

Je to nejenom revmatismus, ale je to také osteochondróza, dále je to také riziko výskytů podlitin, stejně jako četné druhy výronů. Na to všechno je černá ředkvička také dobrým pomocníkem, jelikož je spojena jak s určitou prevencí, tak i s eliminací již vzniklých problémů.

Umí výrazně snižovat hladinu krevního cukru

Vhodná je také pro osoby, kteří trpí cukrovkou, nebo pro osoby, které jsou v rizikové skupině. Unikátem ředkviček je totiž to, že dokáže velmi efektivně snižovat hodnotu krevního cukru v krvi. Tu také normalizuje, čímž eliminuje možné výrazné výkyvy. I proto by měla být do stravy zařazována pravidelně.

Jak její sílu využít naplno? Zkuste několik osvědčených receptů

Chcete sílu černých ředkviček využít naplno? Pokud ano, je na místě vyzkoušet některý z osvědčených receptů, které jsou tím pravým pomocníkem pro vaše zdraví. Jako první mlže přijít vhod šťáva. Použijte buď odšťavňovač, nebo ji nastrouhejte a šťávu vymačkejte. Tu poté smíchejte s vodou a můžete dochutit medem, bobkovým listem, mrkvovou šťávou a dalšími ingrediencemi.

Další možnost použití je spojena s přípravou zeleninového salátu. Zde je na místě nastrouhání, a to nahrubo. Poté můžete tento vzniklý salát dochutit trochou citronové šťávy, ale i solí a pepřem, stejně jako k němu přijde vhod jak kopr, tak i řada jiných bylinek.

Opomenout nelze ani tu nejjednodušší formu konzumace, kterou není nic jiného, než ujídání v syrovém stavu. Nejlepší je oloupání a nakrájení na slabé plátky. Takto se hodí vždy, kdy budete mít chuť například na chipsy, ale budete chtít zdravou alternativu, která vašemu zdraví navíc výrazně prospěje.

Sdílejte článek