ČEŠI dělají největší chybu při vaření vývaru. Proto nemá dokonalou chuť. Podívejte se jakou

Češi milují vývary. A není divu, nejenže jsou chutné, ale správně uvařený vývar je doslova léčivý a postaví na nohy i mrtvého. Nebo aspoň…polomrtvého. Nevadí. Každopádně ne každý vývar je tak skvělý, jak od něho očekáváme. Jakou chybou nejčastěji odpravíme vývar z výsluní na dno světa fádnosti a nevýraznosti?

Nejen nedělní oběd se neobejde bez vývarové polívky silné, jak se říká, jako noha u zadele. A nejen nedělní, ale i ten sobotní, zejména po propité noci v hospodě s kamarády. Nebo při urputném nachlazení. Či při léčení koronaviru. Prostě pořádný vývar je základ zdravého a spokojeného žití. Když se ale odflákne, není o co stát. Víte, čemu se při jeho vaření vyhnout a co do něho naopak přidat?

Čtěte také: Jak nastartovat metabolismus po čtyřicítce?

Suroviny jsou základ

Bez surovin to nejde. A bez těch kvalitních už vůbec ne. Každý kuchař vám potvrdí, že z nekvalitních ingrediencí kvalitní jídlo prostě nevykouzlíte. A u vývaru je tomu zrovna tak. My Češi jsme národ šetřivý a na korunu skoupý, a to i na  místech, kde se to vyloženě nehodí. Jako výběr jídla. Nejdražší sice nutně neznamená nejkvalitnější, ale na opačném pólu to platí bez pardónu. Za tři pětky zázrak nepořídíš.

Takže když budete kupovat maso na vývar, přivřete oči, plácněte se přes kapsu a pořiďte si maso kvalitní, nejlépe z venkovského chovu. Když to nejde, vezměte to nejlepší, co najdete. Levné maso z nebohých utrápených slepiček či kraviček žijících v bídě velkochovů a krmených antibiotiky, vašemu zdraví nijak zvlášť nepřispěje.

Kachny i králíci, ale vepřové ne

Nejlepší vývar tedy uděláte z kvalitní vesnické slepice. Skvělý je, když spolu s ní vyvaříte i hovězí kosti. Použít je skvělé třeba i husu, kachnu a dokonce králíka. Jenom vývar z vepřového není úplně to pravé ořechové a labužníkům se s ním nezavděčíte. Navíc prasata bývají krmena naprosto nevhodně často i v domácích chovech a nikdy nevíte, co s jejich masem dostáváte do těla.

Vývar je ideální vařit nejméně čtyři hodiny, ale čím déle, tím lépe. Můžete do něj přidat ještě kořenovou zeleninu, jako mrkev, celer nebo petržel, nic jiného už ale ne! Žádná sůl, žádné koření. To přidáte až do výsledné polévky před podáváním.

A to je celé kouzlo. Tak ať se vám daří.