Rajčata, borůvky, ale i čaj škodí našim zubům více, než se myslíme -
Menu

Rajčata, borůvky, ale i čaj škodí našim zubům více, než se myslíme

Všichni chceme mít zdravý úsměv a děláme vše, co je v našich silách, abychom si ho zajistili: pravidelně navštěvujeme svého zubaře, odmítáme jíst sladké potraviny a jíme zdravé potraviny. Potraviny, které se zdají být bezpečné, se však často prokazují jako velmi škodlivé pro Vaše zdraví.

Abychom Vám pomohli, sestavili jsme dnes pro Vás seznam potravin, které všichni jíme, ale které zároveň škodí našim zubům.

10. Borůvky

Borůvky sice neovlivňují zdraví Vašich zubů, ale mění jejich barvu. Samozřejmě, pokud nebudete jíst borůvky velmi často, nestane se to, ale jejich opravdoví fanoušci musí být připraveni na to, že se jejich zuby kvůli šťávě stanou trochu žluté.

9. Bílé víno

Obdivovatelé bílého vína musí udělat důležitou volbu: svůj oblíbený nápoj, nebo zdravou sklovinu. Druhá možnost by měla být Vaše volba, pokud nechcete, aby Vaše zuby byly citlivé, nebo křehké.

8. Červené víno

Červené víno opravdu neovlivňuje zdraví Vašich zubů, ale mění jejich přirozenou barvu na nevzhledný odstín šedé.

7. Čipsy

To je jednoduché: čipsy se skládají z rychlých sacharidů, které se mění na glukózu ve spojení se slinami. To může vést k triviálním, ale nebezpečným kazům. Další věc, kterou chipsy narušují, je zubní sklovina, takže si nezapomeňte po jejich konzumaci vypláchnout ústa vodou.

6. Žvýkačka

Žvýkačka bez cukru se může zdát bezpečná pro Vaše zuby. Jejím největším nebezpečím však není cukr, ale ničivý vliv na výplně, zubní korunky a můstky. Kromě toho, když žvýkáte, produkce slin se zvyšuje, což vede k produkci alkalických látek. Díky tomu pak erodují výplně a zubní sklovina.

5. Popcorn

Kino bez popcornu? Měli byste si to umět představit, protože každé balení obsahuje tvrdá semena, která se nepromění na popcorn. Ty pak mohou poškodit zubní korunky a slabé zuby. Kromě toho se tato strava skládá z rychlých sacharidů, které tvoří škodlivou glukózu.

4. Rajčata

Stejně jako citrusové plody jsou rajčata kyselá. To platí nejen pro čerstvá rajčata, ale také pro různé omáčky a dušená masa. Kyselina značně poškozuje Vaše zuby a zvyšuje zubní citlivost.

3. Chléb, makarony a brambory

Potraviny, které obsahují hodně škrobu, se drží na zubech a zůstávají dlouho v ústech. Škrob vyvolává tvorbu hnízdiště pro zubní plak. Kromě toho se škrob přeměňuje na cukr, když dochází ke kontaktu se slinami. To může vést ke vzniku kazů a dalších vážných problémů.

2. Sušené ovoce

Sušená jablka a hrušky jsou velmi sladká, zatímco sušené meruňky, švestky a jiné „žvýkací“ sušené ovoce jsou nebezpečné kvůli jejich lepivé struktuře. Doslova nalepí cukr na zuby. U cukru je pak známo, že škodí zubům. Vede ke vzniku kazů a poškozuje sklovinu.

1. Čaj

Každý ví, že čaj obsahuje kofein, který má negativní vliv na tělo, ale také fluor. Ten je nezbytný pro lidské tělo, ale pokud je ho příliš mnoho, ovlivňuje zdraví kostí a zubů. Chcete-li být v bezpečí, nepijte více než 4 šálky čaje denně.

Znáte nějaké další potraviny, které ničí Váš nádherný bílý úsměv? Podělte se o ně s námi níže v komentářích.

Zdroj fotografií: pixabay.com

ZDROJbrightside.me
Tisk
ZDRAVÍ

Toto drobné ovoce je jedním z nejsilnějších antioxidantů na světě,…

Češi jsou posedlí exotikou. Přitom zapomínají na poklady vlastních zahrádek a lesů, které jsou často cennější, než všechny pomeranče a…
TIPY A TRIKY

Několik let visel soused na dveře sáčky s vodou. Když…

Lidé mají mnoho podivných zvyků, které děsí a matou jejich sousedy. Tenhle zvyk znepokojoval všechny lidi v okolí, dokud nezjistili,…
ZDRAVÍ

ZDRAVÍ: Coronavirus na vlasech? Jak často si během epidemie umýváte…

Coronavirus je téma dnešní dnů a následujících dnů, týdnů a možná i měsíců. Nový typ coronaviru útočí po celé planetě…
ZAJÍMAVOSTI

Toto je 7 mýtů o koronaviru, kterým nikdy nevěřte! Když…

Svět zasáhla pandemie potenciálně smrtícího koronaviru, který se rychle šíří do všech stran. Panika, jež se kolem nákazy strhla je…
PR články

Jaké budou vaše Velikonoce 2020?

Za necelý měsíc tu máme Velikonoce. Velikonoční pondělí letos připadá na 13. dubna, obchody lákají na sváteční výzdobu již…
ZDRAVÍ

Petr Kellner šokuje Česko: investice za 100 milionů korun do…

Petr Kellner a společnost PPF je pro některé doslova trnem v oku. Jak by také ne, když jednou z oblastí podnikání tohoto…