Chcete namnožit rostliny a nevíte přesně, jak na to? Poradíme vám osvědčený trik všech zkušených pěstovatelů. Je univerzální a tak můžete rozmnožovat jakoukoliv rostlinu. Co k tomu potřebujete? -
Menu

Chcete namnožit rostliny a nevíte přesně, jak na to? Poradíme vám osvědčený trik všech zkušených pěstovatelů. Je univerzální a tak můžete rozmnožovat jakoukoliv rostlinu. Co k tomu potřebujete?

Každý kdo chce na své zahradě něco pěstovat touží po tom, aby jeho úroda byla co nejbohatší. Ano, je zde možnost si vše nakoupit, ale to je nejenom drahé, ale také se vytrácí ona radost ze zahradničení. S tím souvisí i možnost si mnoho rostlin takzvaně namnožit. A v tu chvíli se již rozdělují klasičtí zahrádkáři od těch zkušených. A je to právě druhá skupina, která odtajnila návod, jak efektivně množit v podstatě jakoukoliv rostlinu. Jde o starý návod ověřený generacemi.

Máte na své zahradě to hlavní? Podívejte se

Onen unikát tkví v tom, že na namnožení rostlin je používána jedna rostlina. Tedy spíše dřevina a její část. Podívejte se na svou zahradu, zda vám tam neroste. Pokud ne, poptejte se sousedů, nebo můžete vyrazit i do přírody. Co musíte hledat? Něco zcela běžného, a to konkrétně vrbu. Právě ta je tím pomocníkem při množení jakýchkoliv rostlin. Jakmile vrbu máte, tak vám stačí vzít si 15 – 20 větviček, které jsou základem správného postupu. Když je máte, jste na dobré cestě.

Máte potřebné větvičky? Poradíme vám, co s nimi

Podařilo se vám větvičky vrby sehnat? Pokud ano, postupujte podle našeho návodu. Nejprve je třeba je nařezat na menší kousky a potom je zalijte vlažnou vodou. Nádobu zavřete nebo zakryjte a takto je nechte odpočívat po dobu ideálně 24 hodin. Když je v ní necháte 2 dny, rozhodně to nebude na škodu. Potom větvičky opatrně vyndejte a dejte stranou. Použít je můžete třeba do kompostu, abyste je zužitkovali i nadále. To, co však budete potřebovat k množení rostlin, je onen nálev.

Co s nálevem dále?

Nyní máte k dispozici tekutinu, kam se vylouhovala síla vrbových proutků. jak ji dále využít? Už je to snadné. Právě do této tekutiny ponoříte odřezané části rostlin, které chcete dále množit. Tedy buď další větvičky, nebo také stonky. I tady je vhodné čekat, ale podstatně déle. My doporučíme dobu 1 – 2 týdny, během kterých by se měly objevit první kořeny. To je důkaz, že vše funguje jak má.

Následně stačí zasadit

Když se objeví první kořenový systém, již můžete nové rostliny opatrně sázet. Samozřejmě myslete na šetrnost, stejně jako myslete také na dostatek vláhy, živin i správnou zeminu. A co s daným nálevem? jeho účinky můžete využívat podobu zhruba 1 měsíce. Potom opět platí, že ho nemusíte vylévat, ale můžete ho zužitkovat. Ke každému zalévání ho trochu přidejte do konve s vodou. Tím se účinné látky dostanou k jednotlivým rostlinám a vy máte jistotu, že ony budou následně růst podstatně rychleji a podstatě lépe. Vyzkoušejte to a sami uvidíte.

Líbil se vám článek?

Tisk
DŮM A ZAHRADA

Rakovina v rodině, život i dům v troskách! Kdo je…

Říká se, že ty nejzajímavější osudy píše sám život. A tento příběh je jeden z těch případů, který za to můžeme…
DŮM A ZAHRADA

Rýmovník je univerzální pomocník nejen v boji s nachlazením. Jak…

Rýmovník, nenápadná rostlina, kterou má pro její skvělé účinky doma stále více lidí. Jak naznačuje její název, je vítaným pomocníkem…
DŮM A ZAHRADA

Tato žena změnila svůj život ze dne na den. Dnes…

Myslíte si, že rok je příliš krátká doba, než aby se ve vašich životech něco mohlo dramatiky změnit? Omyl, i…
DŮM A ZAHRADA

Stará bouda byla na likvidaci, ale tento muž ji proměnil…

Pokud máte to štěstí, že bydlíte v domku se zahradou, určitě často přemýšlíte nad tím, jak by se tento prostor dal…
DŮM A ZAHRADA

Tento trik zachrání vaše orchideje, pokud se jim po přesazení…

Orchideje jsou krásné rostliny, ale někdy také poněkud háklivé. Velice často se stane, že po přesazení se jim přestane dařit…
DŮM A ZAHRADA

Tato jihoafrická rostlina může být pěstována také u nás. Když…

Rostlina se jmenuje zelenec chocholatý. Jedná se o jihoafrickou rostlinu, které se však daří i jinde než ve své domovině.…