David Hampl
20 března, 2019

Jednou z hlavních neřestí současných lidí jsou cigarety. S nimi je spojena celá řada problémů. Patří sem obvykle velký zápach, stejně jako nelze zapomínat na zdravotní rizika. Jak pro kuřáka, tak pro jeho okolí. Lidé, kteří kouří, se dělí do dvou skupin. První jsou příležitostní kuřáci, kteří mají spíše chuť. Potom je tu skupina lidí, u které už mluvíme o tom, že jsou na cigaretách závislí. A právě pro ně je konec s kouřením velký problém.

Proč jsou lidí na cigaretách závislí?

Závislí a dlouhodobí kuřáci mají velký problém přestat. To proto, že jejich tělo vykazuje známky jasné závislosti. Nikoliv ale jenom nutně po chuti na cigaretu, ale hlavně po nikotinu. Ten tělo potřebuje, říká si o něj a kuřák tuto potřebu řeší cigaretou. Jde o stejnou závislost, jako je například i na drogách. Z toho je celkem pochopitelné, že kdo chce přestat, ten má následně abstinenční příznaky, které rozhodně nejsou nijak příjemné.

Mnoho lidí toto řešení například tím, že využije nikotinové náplasti, nebo využije nikotinové žvýkačky. Ani jedno není tak efektivní, jak bylina, na kterou se společně podíváme. Pokud chcete přestat kouřit, pomocí ní to stoprocentně zvládnete. O jakou bylinu se jedná? Podívejte se s námi.

Zázrak má známé jméno. Je to stévie

Dost možné jste o této rostlině již slyšeli. To proto, že je unikátní hlavně pro svou chuť. Je totiž velmi sladká a tak se používá jako přírodní, tedy zdravá náhrada klasického cukru. Takto zná tuto rostlinu celý svět. Je ale prokázáno i to, že má mnohem více zajímavých účinků. A mezi jeden takový se řadí rozhodně i schopnost toho, že umí velmi dobře blokovat celkovou touhu lidského těla po nikotinu. Sice mu ho nedokáže dát, jelikož ho neobsahuje, ale umí velmi dobře blokovat signály mozku o tom, že ho tělo chce. A když nejsou signály o potřebě, není ani potřeba samotná. Člověk tedy nemá ani potřebu vzít si cigaretu, ani nemá velké abstinenční příznaky. Konec s kouřením tak nemusí být nijak problémový, jak o tom lidé tvrdí.

Ideální je stévie v přírodní formě, v podobě byliny

Jak stévii využívat, pokud je vaším cílem konec s kouřením? Nejlepší je, když ji můžete využít v její dokonale přírodní formě. Tedy v takové, kdy máte k dispozici bylinu, ze které postupně trháte jednotlivé lístky. Ty můžete v případě potřeby i žvýkat, a to jako  náhradu nikotinové žvýkačky. Pozor ale na to, že je lístek opravdu sladký. Samozřejmé je dnes také to, že stévie může být koupená ve formě rostliny, kterou budete následně pěstovat i doma. Nejde o nic náročného a tak bude vždy k dispozici v té nejlepší formě.

Také je třeba dodat, že pokud tuto nejlepší podobu rostliny nebudete využívat, je možné zajít do obchodů se zdravou výživou, ale i některých marketů. Zde najdete výtažky z této rostliny, a to například v práškové, nebo také kapalné formě. I ta může být možností, ale jak říkáme, přírodní verze je nejlepší.

Jak se dá stévie používat? Možností je celá řada

Pokud jste silným kuřákem, tak doporučíme určitě přímou formu konzumace. Pokud máte doma rostlinu, stačí si dát lísteček do pusy a ten žvýkat. Pokud jste koupili hotový produkt, stačí malá lžička do úst. Stejně tak ale můžete unikáty této rostliny využívat i v jiné formě. Třeba v takové, kdy ji můžete využít jako alternativu cukru. Na domácí limonády, do čaje, na pečení a vaření a cokoliv jiného. I takto do těla dostanete ty důležité látky, které zajistí blokaci potřeby nikotinu.

Pokud navíc budete stévii konzumovat pravidelně, nezajistíte si jenom to, že se zbavíte závislosti na nikotinu a chuti na cigaretu. Nelze zapomínat na to, že má i řadu jiných, dalších pozitiv. Mezi ně řadíme to, že snižuje krevní cukr a tedy riziko cukrovky. Také díky eliminaci cukru potlačujete vznik obezity. Zapomínat nelze ano na to, že ji lze použít i na pleť, jako alternativu pleťové masky.

Sdílejte článek