Chcete se zbavit tuku na břiše a a bocích? Tak ze svého jídelníčku vyřaďte těchto 7 potravin.

Břišní tuk bývá spojen se zvýšeným rizikem vzniku různých zdravotních potíží.
Nejčastěji jde o cukrovku, srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak a mozková příhoda.

Jíst zdravě Vám však nestačí. Klíčem k plochému bříšku je kombinace zdravé výživy a fyzické aktivity. Když už ale mluvíme o stravě  a co bychom jíst měli, bude dobré znát i kategorie jídel, kterým bychom se měli raději vyhýbat.

Možná budete muset přinést pár obětí, které zahýbou Vašim každodenním jídelníčkem. Ale výsledek bude stát za to. A to Vás příjemně povzbudí.

Kategorie, kterým se věnujeme v tomto článku zahrnují 7 jídel, které jsou považovány za ty nejhorší.

1. Rafinované obiloviny
Obiloviny jsou výborná věc a popravdě i potravinová pyramida tvrdí, že by měly tvořit relativně velkou část naší stravy. Pokud však přijímáte špatný typ obilovin, můžete při snaze udržovat si váhu dosáhnout přesnýho opaku.

Rafinované obiloviny najdete v bílém chlebu, bílé rýži a další. Vy se pak po jídle cítíte méně plný. Přeorientování se na celozrnné potraviny Vám zaručí delší pocit nasycení a dostanete se do stavu, kdy dochází ke snižování břišního tuku.

[hana-code-insert name=’google‘ /]2. Slazené nápoje
Toto jsou ti tiší lotři zodpovědní na nečekaný nárůst tuku v našem těle. Jsou to právě oni, kteří představují hlavní problém s nadváhou.

Harvardská škola veřejného zdraví ve své studii zjistila, že znepokojivé množství obézních lidí v Americe se doslova nalévalo slazenými nápoji typu limonády či džusy.
Jedna lahvička limonády obsahuje více než 200 kalorií, což se rovná jednomu cheeseburgeru.

Slazené nápoje zvyšují riziko cukrovky a srdečních chorob. Zkuste tyto sladké nápoje nahradit čistou vodou. A brzy uvidíte příjemné změny.

3. Hydrogenovaný rostlinný olej
Stejně jako obilniny i oleje představují tuky, které jsou pro naše zdraví prospěšné, ale pouze tehdy, pokud konzumujete ten správný druh. Hydrogenovaný rostlinný olej, čili margarín, je plný trans tuků (nebo i transmastné kyseliny). Obalují potraviny kaloriemi, které náš žaludek neví spálit a navíc zvyšují hladinu cholesterolu.

Olivový olej a také ostatní zdroje zdravých tuků jsou pro vaše zdraví dobré tehdy, pokud jejich konzumujete ve správné míře.  Přečtěte si více o tom, jaké přínosy s sebou přinášejí zdravé tuky, například kokosový olej.

4. Tučné živočišné produkty
Jak již bylo zmíněno, zdravé tuky, které získáváme z prospěšných olejů, ořechů a ryb, jsou pro naše zdraví velmi prospěšné. Na straně druhé jsou trans tuky, kterým bychom se naopak měli vyhýbat. I přesto, že saturované tuky z masa a mléčných produktů mají vyšší nutriční hodnotu než trans tuky, i ty však dokáží výrazně přispět k množství tělesného tuku.

Nejběžnějším zdrojem těchto tuků jsou kusy tučného masa, máslo, smetana a plnotučné mléko. Zatímco saturované tuky jsou bez pochyb součástí vyvážené stravy, stačí nám velmi malé množství na to, aby naše tělo dostalo co potřebuje. Není nutné tyto tuky vyřadit úplně, stačí tyto tuky omezit.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]5. Smažená jídla
Jsou základem městských veletrhů i řetězců s rychlým občerstvením. Moc dobře víte, že smažená jídla, i když jsou chutná, vybírají si svou daň. Zatímco si Vaše chuťové pohárky užívají tu skvělou chuť, zbytek těla nabírá na tucích.

Nutriční hodnota ve fritéze vymáčaných jídel je velmi nízká. Množství vitaminů je v nich minimální a miktonutrienty jsou nestabilní. Překonejte se a odelejte smaženým koblihám a nahraďte něčím zdravějším. Toto bude velký krok k plochému břísku.

6. Alkohol
Ano i alkohol je na našem seznamu. Konzumace nadměrného množství alkoholu nutí naši játra pracovat naplno. Během neustálé snahy filtrovat všechny škodlivé látky může zapomínat na spalování tuků.

Největší zlo zde vzniká právě ve spojitosti s již výše zmíněnými slazenými nápoji.
Jediný drink obsahuje opravdu velké množství kalorií a cukrů. Popíjení alkoholických nápojů se často spojuje s konzumací jídly. Pět piv, které vedou ke koupi pizzy uprostřed noci, určitě není to pravé pro ploché břicho.

7.Potraviny s vysokým obsahem soli
Slané výrobky jsou pravděpodobně jedním z nejhorších přispěvatelů k nadbytečnému tuku. Sodík převládá v mnoha oblíbených polotovarech, protože zlepšuje chuť a prodlužuje životnost potraviny.
Jelikož způsobuje zadržování vody, přehnaná konzumace může vést k nafukování a také může způsobit nebezpečné výkyvy krevního tlaku. Zkuste si v supermarketu lépe přečíst jednotlivé potraviny a možná budete překvapeni, kolik soli se v některých z nich nachází.