Chcete si doma vypěstovat krásné růže? Zapomeňte na speciální zeminu. Zasaďte si ji do něčeho úplně jiného. Do kusu zeleniny, kterou si obvykle dáváte jako přílohu k obědu. V čem dokáže růže růst? Podívejte se -
Menu

Chcete si doma vypěstovat krásné růže? Zapomeňte na speciální zeminu. Zasaďte si ji do něčeho úplně jiného. Do kusu zeleniny, kterou si obvykle dáváte jako přílohu k obědu. V čem dokáže růže růst? Podívejte se

Růže je nádherná květina, není proto divu, že je jedním z nejčastějších dárků. Jen je škoda, že tak rychle uvadají – co kdybychom vám ale řekli, že to tak být nemusí? Vyzkoušejte tento skvělý trik a užívejte si stále kvetoucí růži u sebe doma!

Co potřebuje růže

Růže patří mezi náročnější květiny – ale je tak krásná, že za trochu námahy určitě stočí. Mezi nejčastější chyby při jejich pěstování patří nevhodné umístění. Růže potřebují poměrně hodně světla a špatně snáší kořeny jiných rostlin ve své blízkosti. Často se starosti nakupí a člověk nestíhá vše, co by chtěl. Pokud ale růže na péči ošidíte, s největší pravděpodobností se s nimi můžete rozloučit. Růže zalévejte alespoň dvakrát do týdne – a rozhodně nezapomínejte na hnojivo.

Růže, stejně jako i ostatní květiny, jsou závislé na přísunu živin – proto se pro jejich pěstování na zahrádce doporučuje používat kvalitní hnojivo (ideálně s postupným uvolňováním živin). Můžete ale vyzkoušet i obyčejnou bramboru. Uvidíme, že vaší růži prospěje i více než kupované hnojivo.

Co na tento pěstitelský trik budete potřebovat tyto přísady:

  • Růži
  • Bramboru
  • Hlínu
  • Plastovou láhev

Kromě hlavních přísad si připravte i nástroje, které vám práci ulehčí:

  • Vývrtku
  • Květináč

Jak zasadit růži do brambory

Nejdříve si vyberte růži, kterou si přejete vypěstovat do podoby, kdy vám bude kvést velmi dlouhou dobu. Můžete se inspirovat i květomluvou a tím, co květomluva přisuzuje za význam různým barvám růží.

Červené růže symbolizují lásku a zamilovanost, bílé růže zase nevinnost a čistotu. Žluté růže s sebou nesou přání štěstí a radosti, zatímco růžové růže značí romantické zalíbení.

Když máte vybráno, otrhejte ze stonku všechny listy a opatrně odstřihněte květ – ten si můžete zatím dát do malé vázičky. Odstřihněte i část stonku (zhruba 3 cm od konce) a seřezejte jej ve skonu 45 stupňů.

Vezměte neoloupanou bramboru a vývrtkou do ní vyvrtejte díru, do které by se měl vlézt stonek růže tak, aby rostlina pevně držela a neztrácela rovnováhu.

Do květináče nasypejte pěticentimetrovou vrstvu hlíny, do které položte bramboru s usazenou růží. Pak nádobu hlínou dosypejte.

Vezměte si prázdnou (a čistou) plastovou láhev a odřežte (nebo odstřihněte) její spodní část. Tenhle improvizovaný poklop použijte na přikrytí růže. Díky tomu budete mít svůj vlastní malý skleník – tak akorát na jednu růži. Vodu lijte vždy pouze kolem láhve, nikdy ne dovnitř.

Uvidíte, že první výhonky se objeví dřív, než byste možná čekali. Teď už vám nic nebrání vypěstovat si vlastní růžovou zahradu – a to i třeba na malém balkóně v městském bytě. Dbejte jen na pravidelné zalévání, dostatek vody a na správné umístění. Dejte si ale pozor, abyste růže nepřemokřili. Růže by také neměly být vystaveny větru a průvanu.

Líbil se vám článek?

Tisk
DŮM A ZAHRADA

Na první pohled obyčejný kontejner v sobě ukrývá neuvěřitelné bohatství.…

Některé věci nebo objekty mohou na první pohled působit velmi stroze a jednoduše. Když se pak ale odhalí jejich skutečný…
DŮM A ZAHRADA

Tato dívka udělala šílenou věc, která vás srazí na kolena.…

Hledáte inspiraci, jak změnit své současné obydlí, ale nenacházíte žádný nápad? Všechny dostupné nápady jsou už ohrané a chtěli byste…
DŮM A ZAHRADA

Sousedé přemýšleli, proč vykopl velkou díru v zahradě. Po několika…

Jednoho dne přijel na jeho zahradu bagr, který začal kopat díru. Sousedé si mysleli, že si zde buduje jezírko nebo…
DŮM A ZAHRADA

Vzal dřevěné desky a pustil se do práce. Během 1…

Mít na zahradě bazén je praktické. Můžete se osvěžit kdykoliv jenom chcete, stejně jako v něm můžete relaxovat, nebo u něho…
DŮM A ZAHRADA

Zemřel ji manžel a se svými dcerami se ocitla ve…

Bytová krize je něco, co vrcholí již několik let. A to nejenom u nás, ale i na řadě dalších míst…
DŮM A ZAHRADA

Ocitl se téměř na ulici, měl pouze pár korun, tak…

Každý má o bydlení jiné představy. Někomu stačí pokoj, jiný potřebuje byt, další zase velký dům. A potom tu jsou…