David Hampl
29 ledna, 2021

Na sociálních sítích se objevilo velice překvapivé video i fotografie neznámého psa, který v ulicích peruánské Limy pochodoval s prázdným plastovým kbelíkem v tlamě. Zvíře tímto specifickým způsobem pravděpodobně žádalo o vodu v tropických dnech. S extrémně vysokými teplotami se potýká Lima každý rok. V důsledku přehřátí organismu a dehydratace tak v zemi zemře poměrně dost lidí. Někteří z nich byli dokonce nuceni opustit své domovy. S nedostatkem tekutin se ovšem potýkají i zvířata žijící na ulici.

Nedostatek vodních zdrojů v Peru

Lidé žijící v Peru bojují s nedostatkem vodních zdrojů zřejmě i proto, že je z větší části kontaminovalo bahno. Z těchto důvodů se s vodou v rodinách velmi šetří. Co mají ale dělat zvířata žijící na ulici? Žíznivého a prchlivého psa do lidské společnosti zavedly jasné pohnutky. Potřeboval naplnit svou biologickou potřebu napít se. Velmi zajímavé ovšem je, že o tekutiny žádal s kbelíkem v tlamě. Dle tohoto chování je patrné, že se již v minulosti setkal s tím, že mu do nádoby někdo vodu nalil. I přesto, že zvíře obešlo mnoho tamějších obyvatel, dlouho mu nikdo kyblík nenaplnil.

Pomoci se pes nakonec dočkal

Po několika minutách bloudění v ulicích Limy se pes údajně dočkal toho, že mu kbelík v tlamě naplnil jakýsi muž. Ihned poté si zvíře tekutinu bedlivě střežilo a chránilo. Pes byl natolik chytrý, že darovanou vodu nevypil všechnu najednou. Nejspíš tušil, že s ní musí šetřit. Jeho chování jen dokazuje, jak jsou tato stvoření vysoce inteligentní a umí si poradit i v tak tíživé situaci, kdy jde prakticky o holé přežití. Pud sebezáchovy zkrátka funguje velmi dobře i u zvířat. Příroda to zařídila sofistikovaně. A jak byste se zachovali vy, pakliže byste na ulici viděli podobně smýšlejícího psa? Pomohli byste mu i přes osobní nedostatek vody?

Sdílejte článek