Chraňte se pomocí kvalitních masek

I když si to mnozí mysleli, ani letos nás pandemie definitivně neopustí a musíme tak vzhlížet s nadějí k roku příštímu.

Do té doby však budeme stále muset dodržovat všechna potřebná bezpečnostní opatření, která si pro nás přichystala vláda. A do tohoto balíčku omezení patří i nošení respirátorů.

Ochrana dýchacích cest

Respirátory jsou dnes společně s klasickými rouškami nejznámější ochrana horních cest dýchacích na planetě. Kdybyste se na ně ovšem zeptali běžných lidí zhruba před třemi lety, asi by vám většina z nich na mnoho věcí neuměla odpovědět.

S příchodem pandemie se samozřejmě všeobecné povědomí o tomto druhu ochrany docela rozšířilo, nicméně i přes velkou osvětu se i dnes najde celá řada lidí, kteří nakupují ty nejlevnější čínské respirátory, jež však nejsou příliš funkční.

Proti prachu a dalším pevným nečistotám ochránit dokáží, avšak na viry jsou obvykle krátké. K tomuto účelu se více hodí respirátory FFP2, respektive FFP3, jež jsou atestovány v EU a mohou se tudíž pyšnit odpovídající kvalitou, díky čemuž fungují protektivně i proti virovým patogenům.

Tento druh respirátorů se vyrábí v hojné míře i u nás. Mezi nejznámější tuzemské producenty ochranných masek patří firma GOOD MASK, která si udělala dobré jméno mimo jiné tím, že nabídla své respirátory na zkoušku zcela zdarma. Zaplatit musíte pouze poštovné a balné.

Alternativní možnosti

Existují vůbec k respirátoru nějaké alternativy? Ano, je možné si koupit například nano roušky, případně nákrčník ze stejného materiálu. Je ovšem potřeba smířit se s poněkud vyšší cenou.

Roušky tohoto druhu totiž koupíte za nižší stovky korun, nákrčník pak stojí obvykle rovnou tisícovku. Výhodou těchto výrobků je, že se dají prát při nízkých teplotách, nicméně po pár vypráních se jejich protektivní účinnost vytrácí.

Pokud vycházíte ven jen jednou za uherský rok, jedná se o dobrou volbu, ale chodíte-li nakupovat skoro denně, více se vám vyplatí klasické respirátory.