Chtěla jsem se zbavit plísní v pračce. Tuto radu jsem dostala od své sousedky a opravdu to funguje!

Minulý týden, když jsem jako obvykle prala prádlo, ucítila jsem zvláštní zápach, který vycházel z bubnu pračky. Hned mi bylo jasné, že něco není v pořádku, a že se zřejmě opět potýkám s plísněmi a nečistotami. V ten samý den u mě na kávě seděla sousedka, která mi dala radu k nezaplacení. Věřím, že pomůže i vám.

pracka3 Aby byla vaše prádlo po vyprání vždy dokonale čistá a voňavá, musíte zajistit pravidelné čištění samotné pračky, její bubnu a gumového těsnění, které lemuje dvířka. Čistit třeba i zásuvky určené na dávkování prášku. To ale všechny šikovné hospodyňky dobře vědí, však?

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Čtěte také: Cizí pes doběhl k muži na ulici, chytl ho za rukáv a táhl ho neznámo kam. Ten se sice chvíli bránil, ale poté se vydal spolu se psem na ono místo. Když tam přišel, popadl velké kladivo a začal mlátit do země. Proč?

pracka2 Následující rady by vám mohly výrazně usnadnit práci a navíc, zbavíte se nepříjemného zápachu, který se častokrát přenáší i na oblečení. Extra pozornost je třeba věnovat i plísním, které jsou úplně nejhůř. Mnohokrát je nevidíme, ale víme, že tam někde jsou. Aby jste se jich zbavili, budete potřebovat trochu bělidla a kyseliny citronové. Dříve, než začnete pracovat, ujistěte se, že máte gumové rukavice a nechte otevřené dveře a okna.

Jak na to?

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Začněte tím, že důkladně vyčistíte celé gumové těsnění bílou hadříkem namočeným ve směsi bělidla, kyseliny citronové a teplé vody. Všechny tři látky přidejte ve stejném množství. Pokud plíseň stále odolává, namočte hadr do směsi a založte ji do těsnění, kde ji nechte působit 30 minut. Po této proceduře vyčistěte těsnění starým zubním kartáčkem. Rozdíl uvidíte hned!

pracka4
Po samotném čištění vložte hadřík do pračky a spusťte kompletní cyklus praní a máchání na nejvyšší možné teplotě. Poté opět spusťte kompletní cyklus praní (opět na nejvyšší teplotě), avšak přidejte do praní i 2 šálky octa (rozhodně ale nemíchejte spolu ocet a bělidlo!). Do pračky můžete dát například několik osušek, aby neprala naprázdno.

pracka5
Když se proces skončí, vytáhněte dávkovač pracího prostředku a důkladně ho vyčistěte směsí octa a vody (poměr 50:50). Stejně vyčistěte i prostor, kam se zakládá dávkovač. Na závěr vyčistěte vnitřek dveří pračky hadrem a směsí vody a octa (50:50). Věnujte zvýšenou pozornost té části dveří, kde se zdržuje voda a spolu s ní bakterie a plísně.

Jak pečovat o pračku?

Pravidelně byste měli čistit gumové těsnění. Po ukončení každého praní ho vysušte a důkladně vytřete suchým hadrem, aby v něm nezůstala žádná voda.

Nechávejte otevřená dvířka, resp. otevřenou pračku. Zavřená pračka, ve které necirkuluje vzduch, je ideálním místem pro růst plísní. Pračka, která nepere, by proto měla být pootevřená.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

pracka6
Vyprané a mokré oděvy vyberte ihned po skončení praní. Opět zde totiž jde o to, aby v pračce nebylo vlhké prostředí. Pokud z nějakého důvodu nemůžete prádlo vybrat okamžitě, alespoň ji otevřete.

Čistěte pračku alespoň jednou měsíčně. Tak, jak byste nesnědli neumytého nádobí, neměli byste ani prát v špinavé pračce. Pamatujte si, že bakterie a plísně se v ní tvoří stále, a i když budete dodržovat tyto tipy, jejich růst pouze zpomalíte, ale nezabráníte mu. Proto je třeba pračku z času na čas vyčistit.