Chtěla jsem se zbavit plísní v pračce. Tuto radu jsem dostala od...

Chtěla jsem se zbavit plísní v pračce. Tuto radu jsem dostala od své sousedky a opravdu to funguje!

Minulý týden, když jsem jako obvykle prala prádlo, ucítila jsem zvláštní zápach, který vycházel z bubnu pračky. Hned mi bylo jasné, že něco není v pořádku, a že se zřejmě opět potýkám s plísněmi a nečistotami. V ten samý den u mě na kávě seděla sousedka, která mi dala radu k nezaplacení. Věřím, že pomůže i vám.

pracka3Aby byla vaše prádlo po vyprání vždy dokonale čistá a voňavá, musíte zajistit pravidelné čištění samotné pračky, její bubnu a gumového těsnění, které lemuje dvířka. Čistit třeba i zásuvky určené na dávkování prášku. To ale všechny šikovné hospodyňky dobře vědí, však?

pracka2Následující rady by vám mohly výrazně usnadnit práci a navíc, zbavíte se nepříjemného zápachu, který se častokrát přenáší i na oblečení. Extra pozornost je třeba věnovat i plísním, které jsou úplně nejhůř. Mnohokrát je nevidíme, ale víme, že tam někde jsou. Aby jste se jich zbavili, budete potřebovat trochu bělidla a kyseliny citronové. Dříve, než začnete pracovat, ujistěte se, že máte gumové rukavice a nechte otevřené dveře a okna.

Jak na to?

Začněte tím, že důkladně vyčistíte celé gumové těsnění bílou hadříkem namočeným ve směsi bělidla, kyseliny citronové a teplé vody. Všechny tři látky přidejte ve stejném množství. Pokud plíseň stále odolává, namočte hadr do směsi a založte ji do těsnění, kde ji nechte působit 30 minut. Po této proceduře vyčistěte těsnění starým zubním kartáčkem. Rozdíl uvidíte hned!

pracka4
Po samotném čištění vložte hadřík do pračky a spusťte kompletní cyklus praní a máchání na nejvyšší možné teplotě. Poté opět spusťte kompletní cyklus praní (opět na nejvyšší teplotě), avšak přidejte do praní i 2 šálky octa (rozhodně ale nemíchejte spolu ocet a bělidlo!). Do pračky můžete dát například několik osušek, aby neprala naprázdno.

pracka5
Když se proces skončí, vytáhněte dávkovač pracího prostředku a důkladně ho vyčistěte směsí octa a vody (poměr 50:50). Stejně vyčistěte i prostor, kam se zakládá dávkovač. Na závěr vyčistěte vnitřek dveří pračky hadrem a směsí vody a octa (50:50). Věnujte zvýšenou pozornost té části dveří, kde se zdržuje voda a spolu s ní bakterie a plísně.

Jak pečovat o pračku?

Pravidelně byste měli čistit gumové těsnění. Po ukončení každého praní ho vysušte a důkladně vytřete suchým hadrem, aby v něm nezůstala žádná voda.

Nechávejte otevřená dvířka, resp. otevřenou pračku. Zavřená pračka, ve které necirkuluje vzduch, je ideálním místem pro růst plísní. Pračka, která nepere, by proto měla být pootevřená.

pracka6
Vyprané a mokré oděvy vyberte ihned po skončení praní. Opět zde totiž jde o to, aby v pračce nebylo vlhké prostředí. Pokud z nějakého důvodu nemůžete prádlo vybrat okamžitě, alespoň ji otevřete.

Čistěte pračku alespoň jednou měsíčně. Tak, jak byste nesnědli neumytého nádobí, neměli byste ani prát v špinavé pračce. Pamatujte si, že bakterie a plísně se v ní tvoří stále, a i když budete dodržovat tyto tipy, jejich růst pouze zpomalíte, ale nezabráníte mu. Proto je třeba pračku z času na čas vyčistit.

Tisk
Loading...
Sdílejte

Kam dál?

Podívejte se na TOP účesy, které budou hitem letošního roku 2018! To musíte mít!

Jela jsem ke kamarádce na návštěvu do New Yorku a nemohla uvěřit svým očím. Takovýto dům jsem ještě neviděla!

Máte suché a poškozené vlasy? Pak vyzkoušejte tuto vitamínovou bombu!

Míváte nateklé končetiny, nebo je máte naopak pořád studené? Pak byste měli ihned k lékaři!

Přemýšlíte, jak ozvláštnit Vaši domácnost? Pak Vám pomohou tyto tipy a triky, jak správně vybrat záclony!

Další články