Chystáte se na dovolenou? Zde je 10 užitečných triků, jak udržet Vaše potraviny delší dobu čerstvé!

Všichni chtějí to nejlepší a nejčerstvější jídlo pro sebe a svou rodinu, ale každý nemá prostředky ani čas na to denně chodit do obchodu. To je také důvod, proč se nevyhnutelně potýkáme s tím, že se nám jídlo doma hromadí a následně kazí.

Dnes s Vámi sdílíme deset triků, které Vám pomohou uložit na delší dobu jídlo, aniž byste se museli obávat, že ztratí svou čerstvost.

1. Zamrazte mléko na několik týdnů dopředu.

Čtěte také: I Vy jste čistili troubu celý život nesprávně? Naučte se tento malý trik a Vaše trouba bude i po letech jako nová!

Pokud jste si koupili galon mléka a teprve tehdy jste si uvědomili, že jedete na dovolenou, nebojte se, nezkazí se Vám – pokud ho zamrazíte. Existuje však několik pravidel. Před zamrazením vylijte nějaké mléko, protože po zamrazení se zvýší jeho objem. Nejlepší je zmrazit čerstvé mléko a nechat ho v mrazničce nejdéle po dobu 4 až 6 týdnů.

2. Zamrazte vejce v misce na led.

Někdy nejsme schopni zpracovat všechna vejce, když jsou čerstvé, nebo používáme pouze bílky, zatímco žloutky zbývají. Od teď už žádné starosti, můžete je jednoduše zamrazit! Stačí je umístit do speciální misky na led, s přidáním trochou soli, nebo cukru (což zachová jejich strukturu). Poté je použijte podle potřeby.

3. Uchovávejte Vaši oblíbenou omáčku v mrazáku.

Zbývající omáčka je dalším kandidátem na zamrazení. Nalijte ji do skladovacího sáčku a umístěte do mrazáku. Vyndejte si jí a připravte, až budete mít chuť.

4. Listy salátu zabalené do papírového ručníku vydrží déle čerstvé.

Salát zůstane čerstvý až po dobu jednoho týdne, pokud jej zabalíte do papírových utěrek. Přebytečná vlhkost se vsákne do utěrek a nedovolí listům, aby ztratili na své čerstvosti.

5. Jablka je možné skladovat v ledničce po dobu až několika měsíců.

Jablka obvykle vydrží čerstvé déle než jiné ovoce, pokud je však chcete udržet čerstvá po dobu až několika měsíců, pak je ihned umístěte do ledničky! Jediná věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že byste je neměli nechat, aby se navzájem dotýkali, aby nedošlo k jejich poškození takovýmto kontaktem. Každé z jablek proto zabalte například do novin, či papírové utěrky.

6. Uložte mrkev do písku, abyste ji udrželi déle čerstvou.

Zahradníci doporučují skladovat mrkev v písku, což není vůbec překvapující: písek snižuje odpařování vody a zpomaluje hnilobu.

7. Zabraňte, aby se tvaroh a zakysaná smetana zkazily tím, že je otočíte vzhůru nohama.

Váš tvaroh a zakysaná smetana zůstanou čerstvé dvakrát déle, pokud je položíte do ledničky vzhůru nohama. Tím vznikne vnitřní vakuum, které zabraňuje růstu bakterií.

8. Cibulky zůstanou déle čerstvé, pokud je umístíte do sklenice s vodou.

Svazky cibulek mohou zachovat svou čerstvost déle, pokud je budete držet v nádobě naplněné vodou. Umístěte cibulky tam, kam potřebujete, a nechte je růst.

9. Čerstvé zelné listy se doporučuje uchovávat ve skleněných nádobách.

Skleněná nádoba je nejlepší nádobou pro čerstvé bylinky. Cibule, česnek, nebo petržel si zachovají svou chuť po dobu až jednoho měsíce, když se uloží do skleněné nádoby. Zelné listy se nejen nezkazí, ale také nevysuší, ani neztratí vůni.

10. Udržujte med od procesu oxidace tím, že ho uložíte do skleněné nádoby.

Med si může uchovat své užitečné vlastnosti po celé roky, ale je důležité, aby byl skladován správně. Nejlepším kontejnerem je tmavá skleněná nádoba s pevným víkem. Kontejnery vyrobené z kovu, smaltované skloviny, nebo zinkové sklenice nejsou vhodné pro med, protože umožňují oxidaci medu.