David Hampl
24 listopadu, 2019

Spoustu lidí používá k čištění uší vatové tyčinky. Většina z nich to dělá ovšem velmi špatně a nesprávně je používá. Hodně na ně tlačí, aby se tak zbavili co nejvíce nečistot a mastnoty. I přesto, že to pro někoho může být velmi příjemné, jde o velmi nebezpečnou věc, která může poškodit váš sluch. Pokud si tedy nechcete ublížit a přivodit si vážné zdravotní komplikace, vzdejte se po shlédnutí tohoto videa používání vatových tyčinek.

Více škody než užitku

Audiolog a klinický lékař na Univerzitě v New Yorku, ve videu vysvětluje důvody, proč by se lidé měli vzdát používání vatových tyčinek. Mnoho lidí totiž možná ani netuší, že při jejich používání si působí více škod než užitku. Místo toho, aby špínu a mastnotu vytahovali tyčinkami ven, zatlačují ji hlouběji do ucha, resp. do zvukového kanálu. Mastnota se tak usazuje na ušní bubínek, čímž se značně omezuje schopnost jeho vibrací. Při dlouhodobém používání může dojít u jedince i ke ztrátě sluchu.

Ušní maz je dobrá věc

Ušní maz navíc není tak nebezpečný, jak se na první pohled může zdát. Chrání ucho před infekcemi, pronikání bakterií a zvlhčuje zvukovod. Nedostatečná sekrece v ušní dutině může vést k poraněním, nemocem a dalším komplikacím. Nesprávné používání vatových tyčinek tak může způsobit poškození sluchu, hučení v uších, závratě a nepříjemné pocity spojené s ucpanýma ušima.

Místo tyčinek sprej

Jak si tedy správně uši vyčistit? Vatové tyčinky jsou ve skutečnosti vytvořeny k odstraňování nečistot v dutinách ušního boltce. Mnohdy se v něm najdou opravdu velké kusy nečistot, které rozhodně nevypadají dobře. Čistěte si tedy uši pravidelně a vyhnete se nepříjemným pohledům kolegů nebo kolemjdoucích.

K odstranění nadměrného ušního mazu tyčinky rozhodně nepoužívejte. K tomu slouží speciální spreje a kapky, které lze koupit v každé lékárně. Cena bude možná trochu vyšší, nicméně pro vaše zdravé uši je potřeba přinést nějaké oběti.

Sdílejte článek