Citíte se nateklá, ale nevíte proč? Zde je 5 znamení, že máte problémy se zadržováním vody v těle a způsoby, jak proti tomu bojovat!

Voda je velká a významná část našeho těla. Každý z nás tak obsahuje pevné procento vody. Někdy však naše tělo může mít příliš mnoho vody a to je škodlivé jak pro naše zdraví, tak pro naši krásu.

Stav těla, pokud obsahuje příliš mnoho vody, se nazývá retence. Zde je několik příznaků zadržování vody a způsobů, jak se s tím účinně vypořádat. Dnes jsme si proto pro Vás připravili tipy, které Vám pomohou zůstat zdraví.

Oteklé nohy a kotníky

Čtěte také: Do omáčky pod maso přidala špetku kávy a myslela si, že oběd bude zničen. Toto je 14 skvělých triků do kuchyně, které byste si měli přilepit na ledničku!

Důvody a příznaky: Sedíte celý den u svého kancelářského stolu? Nebo možná Vaše práce vyžaduje stát na nohou dlouhé hodiny? Děláte některou pravidelně činnost, u které se příliš nepohybujete? To může mít za následek zduření nohou a kotníků.

Můžete také zaznamenat bolest a pocit „těžkých nohou“. Tyto příznaky budou horší, pokud Váš dresscode obsahuje vysoké podpatky.

Jak se s tím vypořádat? Lehněte si několikkrát denně na záda s nohama vzhůru. Udělejte si přestávku a jděte na procházku jednou za čas. Noste pohodlnou obuv.

Zadržování vody v oblasti břicha

Důvody a příznaky: Blíží se Vaše perioda? Používáte antikoncepci, která obsahuje hormony? Nebo jste na hormonální substituční terapii? Některé z nich mohou způsobit otoky a „těžké“ břicho.

Jak se s tím vypořádat? Pokud se u Vás stav objevuje před menstruací, měl by po několika dnech zmizet. Pokud je ale spojen s léky, měli byste se obrátit na svého lékaře. Měli byste také navštívit lékaře, pokud je Vaše nafouknuté břicho spojeno s bolestí, nebo jinými nepříjemnými příznaky.

Oteklé nohy a břicho

Důvody a příznaky: Často se cítíte bez kyslíku, nebo slabí? Máte pocit, že máte zkrácený dech, nebo zvýšenou srdeční frekvenci?

Pokud se tyto příznaky objeví bez jasného důvodu, poraďte se s lékařem. Ty kombinované mohou být signálem, že máte problémy se srdcem.

Jak si s tím poradit? Konzultujte to s lékařem a postupujte podle pokynů, které od něj obdržíte. Pravidelně kontrolujte své zdraví a snižte množství soli ve Vaší stravě.

Oteklý obličej (zejména oční oblast)

Důvody a příznaky: Co jste si dali k večeři? Bylo to slané občerstvení, rychlé občerstvení, nebo něco z plechovky? Pokud ano, pak není divu, že se probouzíte s nateklým obličejem.

Jak si s tím poradit? Tento stav po určitém čase přirozeně zmizí. Abyste tomu zabránili, snižte množství soli a konzervačních látek ve Vaší stravě.

Oteklé a bolavé nohy

Důvody a příznaky: Zdá se Vám, že žíly na nohou jsou větší? Změnila se Vaše barva kůže? Máte vyrážku?

Mohou to být příznaky křečových žil. Z nějakého důvodu Vaše žíly nefungují tak, jak by měli, nebo můžete mít někde krevní sraženinu.

Jak si s tím poradit? Poraďte se s lékařem. Možná budete muset začít brát léky, nebo jít dokonce na operaci. Dodržujte doporučení lékaře a nechte nohy dostatečně odpočívat.

Také si můžete pořídit pár vysoce kvalitních kompresních punčoch, které jsou velmi užitečné v případě křečových žil.

Jiné běžné příznaky, které mohou vést k zadržování vody!

  • Těhotenství
  • Nežádoucí účinky léků

  • Nemoci v plicích, nebo jiných orgánech, včetně rakoviny
  • Letecká doprava
  • Podvýživa

Nezapomeňte, že zadržování vody by mělo být považováno za nebezpečné pouze tehdy, pokud se neobjeví z nějakého důvodu, nebo pokud je to kombinováno s dalšími příznaky, jako je bolest, vyrážka, nebo horečka.

Obecná pravidla pro boj se zadržováním vody:

  • Udržujte zdravou výživu a snižte množství soli ve Vaší stravě.
  • Ujistěte se, že ve své stravě máte ořechy, banány, avokádo, citrusové plody a zelenou zeleninu.
  • Nechte nohy po dlouhém dnu odpočinout. Nejlépe si lehněte na záda a nohy umístěte nahoru.
  • Poraďte se s lékařem, pokud se retence projeví abnormálně, nebo je kombinována s jinými příznaky (bolest, vyrážka atd.).
  • Pokud je to předepsáno, pravidelně užívejte léky a postupujte podle pokynů Vašeho lékaře.
  • Zvažte použití speciálních kompresních punčoch, ale poraďte se s lékařem dříve, než si je koupíte.

Máte zkušenosti s retencí? Jak s ní bojujete? Podělte se o své zkušenosti níže v komentářích.